prírody. Aj im, podobne ako prázdninujúcim rekreantom momentálne slnečné počasie nadmieru vyhovuje. V tejto súvislosti prebehla nedávno médiami správa, že v okolí Brezna údajne došlo k premnoženiu nášho jediného jedovatého plaza vretenice severnej (kedysi obyčajnej).
Ako to vyzerá na východe, či sa tunajší ľudia majú mať pred údajným zvýšeným výskytom "zmije" na pozore, sme sa informovali u zoológa Východoslovenského múzea v Košiciach RNDr. Miroslava Fulína: "Ide o planý poplach, odborníci tieto informácie preverovali a nakoniec sa ukázalo, že nešlo o vretenicu, ale o veľmi podobnú užovku hladkú, ktorá sa práve v tomto období rozmnožuje. Počasie je momentálne pre plazy ideálne, darí sa hmyzu a hlodavcom, ktorými sa živia, prirodzene teda, že je ich výskyt badateľnejší. Ľudia sa v okolí Košíc najčastejšie môžu stretnúť s rôznymi druhmi užoviek, ktoré sú úplne neškodné, pretože majú zakrpatené jedové žľazy. Môžu uhryznúť, ale len v sebaobrane, k otrave však dôjsť nemôže. Ak však môžeme, radšej sa priamemu kontaktu s plazmi vyhnime."
Ako sme sa dozvedeli, zavalitú vretenicu od štíhlych užoviek ľahko odlíšime najmä podľa kľukatej kresby a tvaru hlavy, ktorú má vretenica trojuholníkovitú a zreteľne oddelenú od tela, pričom jej očné rohovky sú zúžené ako u mačky. "Vretenicu môžeme nájsť v rôznych lokalitách nad 600 metrov nad morom. Ak hada zbadáme, treba počkať kým sa odplazí, čo určite urobí, pretože je plachý. Výbornou prevenciou pred uhryznutím sú vysoké topánky. V prípade, že hada nezbadáte a stúpite naň, zahryzne približne do oblasti achilovky, ktorá je v prípade vysokej obuvi chránená," usmerňuje turistov Miroslav Fulín.
Ako kolegu doplnila MVDr. Adriana Burešová zo Štátnej ochrany prírody, všetky hady na Slovensku sú vzácne pre ich obmedzený počet, preto by sme sa nemali pri kontakte s nimi správať splašene a agresívne, práve naopak, prispieť k ich ochrane.
"Podľa vyhlášky 93/1999 MŽP SR patrí napríklad užovka obojková medzi ohrozený chránený druh, pričom jej spoločenská hodnota sa odhaduje na 3 000 Sk. Podobne užovka fŕkaná, ktorá je kriticky ohrozená, sa z hľadiska spoločenskej hodnoty odhaduje na 12-tisíc. Veľmi ohrozená je i užovka stromová (15 000 Sk), užovka hladká (10 000 Sk) i jedovatá vretenica severná (5 000 Sk). Preto sa za ich zabitie udeľuje pokuta," vysvetlila nám MVDr. Burešová. Dodala ešte, že v prípade všetkých plazov ide o pôvodné chránené druhy, ktorých počet vo voľnej prírode sa znižuje v dôsledku nevyhovujúcich životných podmienok a častého ničenia nakladených vajíčok. "Počet ľudí, ktorých uhryzol jedovatý had je malý a tieto prípady sa zbytočne zveličujú. Tým sa verejná mienka zbytočne namieri proti hadom, ktoré vlastne treba chrániť. Je ich málo, preto keď nemusíme, nezasahujme do ich života," vyzýva pracovníčka Štátnej ochrany prírody.
O jej slovách svedčí i fakt, že košické nemocnice podľa našich informácií túto sezónu nezaznamenali žiaden prípad pohryzenia hadom. Ak však predsa len dôjde k tejto nepríjemnej udalosti, treba končatinu nad ranou stiahnuť škrtidlom a urýchlene vyhľadať lekársku pomoc. Pri včasnom podaní hadieho séra, protilátky, ktorá sa podáva injekčne, už nebezpečenstvo nehrozí. Uhryznutie jedovatým hadom môže byť osudné azda len pre ľudí s chorým srdcom a poruchami zrážanlivosti krvi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.