na ničnehovoriace spoločenské podujatie, hlboko sa mýlil. Už po niekoľkých úvodných vetách prezidenta Johna Haralda Goodisha zavládlo medzi 700 zúčastnenými veľavravné ticho. Raz darmo, s Američanmi prišiel tvrdý biznis a prísne pravidlá. Časy, keď sa naši podnikatelia dostávali k lukratívnym zákazkám za mastný bakšiš, sa zrejme čoskoro stanú minulosťou. Nielen táto otázka však bola predmetom včerajšieho stretnutia. Dodávatelia sa dozvedeli ďalšiu dôležitú informáciu - nič sa nedá robiť, svoje ceny vo vzťahu k U. S. Steelu Košice musia zraziť dole.
"Etický kódex, ktorý sme zaviedli, je v súlade so Zákonníkom práce a tak jeho porušenie je porušením zákona," zdôraznil už v úvode J. H. Goodish. Kódex neupravuje len vzťah zamestnanca so zamestnávateľom, ale tiež určuje rámec pre vzťahy s dodávateľskými firmami. "Naša reputácia bola poškodená niektorými pracovníkmi, ktorí sa týmto zákonom neriadili. Okrem toho, že vyvodíme príslušné opatrenia voči našim zamestnancom, s ktorými okamžite rozviažeme pracovný pomer, uskutočníme rýchle akcie aj proti tým dodávateľom a partnerom, ktorí boli do tohoto správania zainteresovaní. Budú mať trvalý zákaz spolupráce s U. S. Steel Košice a to nielen na báze dodávateľských, ale aj subdodávateľských vzťahov. Minulý štvrtok sme zo zoznamu našich partnerov vyčiarkli obchodníka, ktorému sa takéto konanie preukázalo."
Za neetické chovanie bude vedenie U. S. Steelu pokladať také, ak dodávateľ poskytne pracovníkovi U. S. Steelu úplatok, províziu, či inú formu odmeny. V prípade, ak by zamestnanec takúto platbu čo aj nepriamo požadoval, žiada vedenie U. S. Steelu dodávateľov, aby ich o týchto praktikách informovali. Za neetické budú považovať aj zamlčanie takejto informácie. Okrem akcií, ktoré už voči niektorým pracovníkom rozbehli, v súčasnosti preverujú konanie ďalších šiestich zamestnancov. Nedávno dvaja zmluvní partneri informovali Američanov o tom, že za spoluprácu s U. S. Steelom museli zaplatiť 25 až 40 miliónov korún.
Právny zástupca U. S. Steelu David Luptak zásady biznisu zhrnul do troch bodov čestnosť, poctivosť a etická dokonalosť. "Kódex zakazuje akékoľvek vzťahy zamestnancov s obchodnými partnermi. Vyvarujte sa chovania, ktoré by čo i len pripomínalo konflikt záujmov. Rozhodujúcimi faktormi pre uzatváranie kontraktov budú kvalita, služby a cena. Veľmi dôležitá je ochrana dôverných informácií. Požiadali sme našich zamestnancov, aby uchovávali všetky neverejné informácie o podnikaní, teda aj cenové a ponukové. Máme informácie, že takéto dôverné fakty vychádzali cez zamestnancov von, čo pokladáme za neférové a nebudeme to v žiadnom prípade tolerovať."
Dodal, že zamestnanci majú povinnosť hlásiť prijatie akéhokoľvek daru či hotovosti presahujúcej 2000 korún a pohostenia drahšieho ako 3000 korún.
Viceprezident pre obchodné záležitosti James P. Bouchard následne prítomných oboznámil so situáciou U. S. Steelu vzhľadom na ceny hutníckych produktov na svetových trhoch. "Cenové hladiny klesajú. Medziročný pokles predstavuje zhruba 120 amerických dolárov za tonu. Ide o najväčší pokles cien za posledných 25 rokov a predpoklady hovoria o klesajúcom trende aj do budúcnosti," zdôraznil.
Generálny manažér pre nákupné činnosti Anthony Augustino na záver stretnutia vyzval dodávateľov, aby vzhľadom na tieto skutočnosti znížili svoje ceny. Ako J. H Goodish v úvode naznačil, odbúranie úplatkov a korupcie okrem iného dodávateľom prinesie úsporu nákladov, ktorú by v snahe ďalej spolupracovať s U. S. Steelom mali premietnuť do svojich cien.
Reakcie zástupcov sa po stretnutí dodávateľských firiem niesli v rozpačitom duchu. Neočakávali také tvrdé slová a doporučenie zníženia cien hádam už vôbec nie, aj keď sa o ich znížení cien asi o desať percent v zákulisí hovorilo už dlhšie. S americkým biznisom prišli aj tvrdé, ale jasne stanovené pravidlá. Čo ale na udalosti včerajšieho dňa hovoria samotní dodávatelia?
"Klasifikujem to ako dosť veľký nátlak na dodávateľov. Dúfam ale, že to prinesie zlepšenie podmienok pre nás," povedal nám jeden z prítomných, ktorý radšej nechcel byť menovaný.
"Predstavili nám tu kódex západnej firmy. Myslím, že takéto pravidlá by mali byť bežné v každej spoločnosti. Dúfajme, že to teda bude transparentnejšie pri ďalších výberových konaniach. Čo sa týka ceny, jej tlačenie smerom dole sa už realizuje v praxi," informoval nás riaditeľ SZ Elektrosystémy Ján Bádara.
Medzi dodávateľmi sme zbadali viacero známych tvárí, ktoré sa okolo železiarní točia už dlhé roky. Oslovili sme Františka Cibuľu a Jána Rusnáka. "Myslím, že smer, ktorým sa vydal U. S. Steel, je správny. Treba urobiť poriadok v týchto veciach, lebo náznaky podobného správania sa tu boli už dávno. O znížení cien treba uvažovať, ale napríklad my sme už v minulosti išli dole na minimum. Bude to veľmi, veľmi ťažké, ale urobíme všetko, čo sa bude dať urobiť," povedal František Cibuľa, predseda predstavenstva Ferrostavu.
Ján Rusnák, spoločník PRK s. r. o., Košice svoje dojmy charakterizoval slovami: "Myslím, že ich postoj bol správny. Oceňujem to, že sa takéto stretnutie uskutočnilo. Ceny sú ale problematická záležitosť. Tak ako sa im zvyšujú náklady alebo ceny, takisto to platí aj pre dodávateľov. Tu treba nájsť nejaký konsenzus."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.