445 bytov, pritom v Bratislavskom kraji skolaudovali za ten istý cas 1 102 bytov. Pocet dokoncených bytov v Zemplíne za posledných pár rokov by sa dal spocítat na prstoch niekolkých rúk. Co je prícinou tejto alarmujúcej situácie v bytovej výstavbe, preco štát podporuje výstavbu nájomných bytov a aké sú perspektívy mladých rodín na primerané bývanie sme sa opýtali štátneho tajomníka Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR Petra Mattoša.
Nájomné byty predstavujú alternatívu, ktorá by mohla pomôct vyriešit problém s bývaním hlavne mladým, menej solventným rodinám. Štát sa rozhodol výrazným spôsobom podporit výstavbu takýchto bytov. Preco?
Desat rokov sa na Slovensku nájomné byty nestavali aj napriek tomu, ze sú ideálnym nástrojom na riešenie problémov s bývaním u mladých ci sociálne slabších rodín. Pohlad exekutívy sa však zmenil a podmienky na výstavbu nájomných bytov sú dnes diametrálne odlišné. Polovicu nákladov na výstavbu nájomných bytov môze vykryt štátna dotácia, o zvyšné prostriedky môze obec poziadat zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Pôzicky sú dlhodobé s velmi nízkou úrokovou mierou, co obci umozní splácat ju z nájomného a nájomné byty sa nestanú vysávacom penazí z obecného rozpoctu.
Môzu zacat obce stavat nájomné byty aj s nulou na úcte?
Svojím spôsobom áno. Predtým musela dat obec zo svojho rozpoctu aspon 20 percent, v roku 2001 môzu zacat stavat aj s nulou na úcte. Je to dobré hlavne pre malé obce, ktoré by chceli vybudovat len niekolko nájomných bytov pre lekára, ci ucitela, ktorých si chcú v obci udrzat.
Ministerstvo poskytlo za prvých šest mesiacov tohto roka dotácie vo výške viac ako 190 miliónov korún na výstavbu nájomných bytov. Z tohto balíka penazí sa do Košického kraja dostalo len 27 miliónov. Ovela viac penazí prúdi do podpory výstavby nájomných bytov na strednom a hlavne západnom Slovensku. Preco?
Jednotlivé kraje majú na výstavbu nájomných bytov urcené limity na cerpanie financných prostriedkov. Na výstavbu nájomných bytov bolo v tomto roku vyclenených spolu 1,7 miliardy korún. Polovica z tejto sumy je urcená na dotácie, zvyšok je v Štátnom fonde rozvoja bývania. Dotácie sú nasmerované do obcí a môzu dosiahnut výšku az 50 percent obstarávacích nákladov za podmienky, ze priemerný obstarávací náklad na 1 m2 podlahovej plochy bytu neprekrocí 15 400 korún. Kazdá obec, ktorá sa v tomto roku rozhodne stavat nájomné byty, peniaze s najväcšou pravdepodobnostou aj dostane. Z predaja Slovenských telekomunikácií prišlo do našej rozpoctovej kapitoly dost penazí na to, aby sme mohli uspokojit kazdú ziadost.
Predpokladám, ze ich pocet do konca roka narastie tak, ze asi budeme mat problém, ako ich všetky uspokojit.
Ako sa budú v najblizšej dobe vyvíjat ceny bytov na Slovensku?
Môj osobný odhad je, ze ceny bytov u nás sú momentálne na najnizšej úrovni a postupne pôjdu opät nahor. Vývoj cien bytov a vstupov stavebných firiem nebol rovnaký, ceny sa zreálnili a uz niet dôvodu na pokles cien bytov, práve naopak.
Autor: fmm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.