počas soboty zapojilo do ryžovania zlatiniek v miestnom potoku Delňa. V poradí druhý ročník súťaže konaný na Zlatej Bani vyhral viceprezident slovenskej asociácie zlatokopov Richard Kaňa II. (prvý bol jeho otec), ktorý na východ Slovenska došiel i ako vedúci družstva z Hodruše-Hámrov. Svojim sobotňajším výkonom tak potvrdil titul majstra sveta. O narastajúcej popularite podujatia svedčí počet zúčastnených. V šiestich kategóriách zabojovalo oproti minulému roku o 37 zlatokopov viac.
Svetová asociácia zlatokopov zlučuje 22 členských krajín, medzi ktoré patrí i Slovensko. Jej sídlo je v Hodruši-Hámroch, a tvorí ju trinásť stredísk, na celom území Slovenska. Ako nás informoval Richard Kaňa, na Slovensku je organizovaných okolo 200 zlatokopeckých duší. Najstarším je osemdesiatnik Ernest Ivanovič zo Zlatých Moraviec. „Tento šport sa dá prevádzkovať počas celého života, pokiaľ to kríže dovolia," tvrdí R. Kaňa. Na margo zdravotných problémov priznal, že pokiaľ to človek s ryžovaním preháňa, má to ťažké.
Tak ako na každej svetovej zlatokopeckej súťaži aj v Zlatej Bani sa ryžovali zlatinky z prírodného zlata. Veľkosť súťažných zlatiniek je minimálne 0,5 milimetra. Každý súťažiaci dostane do rovnakého množstva piesku rovnaké množstvo zlata. „Horná hranica veľkosti zlatinky nie je stanovená, pokiaľ by ale organizátori zaradili nejaké mimoriadne veľké, zrejme by zbankrotovali." Pokiaľ by niekto chcel ryžovať zlato na Slovensku, podľa Richarda Kaňu môže. Je u nás niekoľko lokalít, kde sa tento kov v prírode voľne nachádza. Podotkol, že ekonomicky by u nás zlatokop zrejme neuspel. Na dne každej panvice sa mu naposledy zlatinka blyšťala pri ryžovaní v talianskej rieke Elvo.
Richard Kaňa II v rozhovore spomenul, že zlatokop by mal mať okrem entuziazmu i vzťah k prírode. „Práve tým slovenským zrejme chýba. Po minulotýždňovom deviatom ročníku súťaže Zlatá Hodruša ostala po niektorých kolegoch v prírode naozaj spúšť."
Autor: iva
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.