západného Slovenska, kde sa žatva takisto zdržala, majú dôvod na šomranie aj kvôli inému. V posledných rokoch im stále z úrody uberá počasie. Kým minulého roku to bolo extrémne sucho, teraz sú to dažde a záplavy. Údaje o výške škôd zberá Regionálny odbor Ministerstva pôdohospodárstva SR v Prešove, ale čísla sa stále menia. Pokiaľ riaditeľ RO MP SR v Prešove Marián Košč spočiatku hovoril o škodách vo výške 20 miliónov korún, teraz uvádza číslo 31 miliónov korún.
Vo výsledku však táto čiastka môže byť oveľa menšia. Na „vine" je nová metodika ministerstva pôdohospodárstva, ktorú v týchto dňoch rozoslali poľnohospodárskym subjektom. Táto totiž vyratáva škody poľnohospodárov z priemeru úrod za posledné tri roky. Doteraz poľnohospodári škody vyratúvali ako rozdiel medzi predpokladanou úrodou po povodní a podnikateľským zámerom. Keďže v minulom roku poľnohospodári v prešovskom regióne zobrali kvôli suchu rekordne nízke úrody obilovín, nová ministerská metodika tým zníži výšku tohtoročných škôd.
Najviac v prešovskom regióne bolo postihnuté poľnohospodárske družstvo (PD) Lemešany, ktorému povodeň a podmáčanie pôdy na 714 hektároch spôsobilo škody vo výške 6,5 milióna korún. Nasleduje družstvo Agroplus Prešov so škodou vo výške 5,5 milióna korún, PD Kapušany so škodou 3,8 milióna korún a PD Jarovnice so škodou 3,2 milióna korún. Povodeň celkovo znehodnotila poľnohospodárom prešovského regiónu úrodu na výmere 3 755 hektárov. Napriek tomu, že sa poľnohospodári musia boriť okrem všeobecne známych ekonomických problémov aj s vrtochmi počasia, neklesajú na mysli a zberajú z polí to, čo im zostalo. Využívajú každý „neupršaný" deň. „Pomohlo by nám, keby bolo viac kombajnov, ktoré boli dohodnuté v rámci výpomoci," dodal na záver riaditeľ RO MP SR v Prešove Marián Košč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.