odhadovať
Marianna MEŠŠOVÁ
Prešov - Sumár júlových povodní predložil prednosta Krajského úradu v Prešove Jozef Polačko (na obr.) na včerajšom stretnutí s novinármi. „Stav je stabilizovaný, pokračujú práce na odstraňovaní následkov. Mimoriadna situácia však naďalej trvá po zosuve pôdy v obci Gribov v Stropkovskom okrese," skonštatoval. V chronológii sa Polačko vrátil k uplynulému týždňu a povedal, že 30. júla odvolal na území Prešovského kraja mimoriadnu situáciu.
Následne sa vyjadril k pomoci, ktorú pri povodňových udalostiach dostali. Kladne hodnotil pomoc Armády SR, dislokovanej na území Prešovského kraja, ako aj 73. záchrannej brigády civilnej ochrany v Humennom. „Konkrétne pomohla prvá mechanizovaná brigáda z Prešova, posádky v Kežmarku, Poprade a Bardejove," uviedol. Zároveň poznamenal, že spolupráca s armádou sa podstatne zlepšila. „Pred dvomi - tromi rokmi sme ešte museli absolvovať kalváriu telefonátov a písomných žiadostí." Polačko spomenul aj ponuku 34. leteckej základne v Prešove, ktorá chcela poskytnúť vrtuľník.
Následne hovoril o ponukách humanitnej pomoci a pomoci pri odstraňovaní následkov. „Pomoc už prišla od Slovenskej sporiteľne, a. s., ktorá odsúhlasila 7 miliónov korún. Tieto financie by mali ísť na odstraňovanie škôd, ktoré vznikli na dopravnej infraštruktúre, teda cestách, mostoch i železnici. Ozvala sa aj Evanjelická diakónia, referát osobitnej pomoci v Bratislave s ponukou o pomoc a tiež prednosta Krajského úradu v Nitre chcel, aby sme vybrali nejakú školu, ktorá bola postihnutá záplavami. Odporúčali sme im Základnú školu v Raslaviciach." Polačko ďalej spomenul ponuku na pomoc od starostu obce Hronec. „Tiež ďalšie dve obce Banskobystrického kraja sa obrátili na nás, aby sme im nahlásili najviac postihnuté obce, ktorým by priamo mohli pomôcť. Toto všetko sú príklady, ktoré nespomenúť by bolo nezodpovedné. Lebo aj popri tom, akí sme hádaví, ide o dôkaz, že slovenská duša má veľký rozmer."
Napokon krajský prednosta uviedol, že v tomto týždni čaká krajský úrad v súvislosti s povodňami ešte jedna povinnosť, a to verifikovať výšku škôd a nákladov na záchranné práce. „Do piatku by sme všetko chceli mať predložené kompetentným orgánom, teda Vláde Slovenskej republiky." Na požiadavku, či by nemohol urobiť predbežný odhad škôd, Polačko povedal, že odhady nebude robiť, ale určite pôjde o škody za veľa desiatok miliónov korún. Na otázku, ktoré okresy boli najviac postihnuté, skonštatoval, že je to subjektívna záležitosť, ale podľa priebehu povodní sa dá hovoriť o okresoch Poprad, Stará Ľubovňa, Kežmarok, Levoča,
Bardejov a Humenné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.