vojnu v Kosove "podporovaním albánskych teroristov a označením Srbov za agresorov."
Ako povedala, cieľom ich počínania bolo destabilizovať Juhosláviu a spochybniť jej nezávislosť a suverenitu.
"My sme sa len bránili. To by urobila v takejto situácii každá krajina," povedal Markovičová. Podľa nej je "jasné, že bez pomoci Západu by Albánci v Kosove neboli mali ani odvahu, ani zbrane, ani peniaze na spustenie takej ofenzívy."
Dodala, že Miloševič bol spojencom Spojených štátov amerických len dovtedy, kým bol pre Washington užitočný, no potom sa k nemu obrátili chrbtom.
"V Spojených štátoch sa neskôr vyvinul odpor proti novej Juhoslávii a Washington podporoval separatistov a teroristov v Kosove. A cieľom tohto všetkého bolo destabilizovať dnešnú Juhosláviu," zdôraznila Markovičová.
Jej manžel Slobodan Miloševič je od 28. júna, keď srbská vláda rozhodla o jeho vydaní, vo väzení haagskeho Medzinárodného trestného tribunálu OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Scheveningene.
Tribunál ho obvinil z vojnových zločinov a zo zločinov proti ľudskosti za úlohu, ktorú zohral počas tvrdých represálií Albáncov srbskými jednotkami v juhosrbskom Kosove v rokoch 1998-99. Očakáva sa, že osobitnou žalobou bude čoskoro obvinený aj zo zločinov, ktorých sa dopustil začiatkom 90. rokov počas občianskej vojny v Bosne a Chorvátsku.
Markovičová, ktorá minulý mesiac navštívila manžela vo väzení na základe zvláštneho povolenia holandských úradov, sa na adresu smutne známej masakry albánskych civilistov v dedine Račak vyjadrila, že Srbi "sú obviňovaní za niečo, čo sa nikdy nestalo."
O krvavej masakre vo východobosnianskej Srebrenici, pri ktorej srbské jednotky v júli 1995 brutálne zmasakrovali približne 8000 moslimských mužov a chlapcov, Markovičová povedala: "Ja neviem o Srebrenici takmer nič. Ale pravdepodobne je to vymyslené, podobne ako všetky ostatné obvinenia. Ja naozaj neviem, čo bývalý bosnianskosrbský líder Radovan Karadžič a jeho generál Ratko Mladič v Bosne robili, čo sa dialo na fronte, ani k akým bitkám došlo. Ja som tie udalosti nesledovala. Ja žijem v Juhoslávii," povedala Markovičová na adresu najhľadanejších vojnových zločincov z balkánskych vojen.
Prezradila, že so svojím manželom je v pravidelnom telefonickom kontakte a on jej z Haagu telefonuje aj niekoľkokrát za deň. A hoci v belehradskom väzení, kde bol Miloševič predtým, než ho vydali do Haagu, sa mohla s ním denne stretávať, o väzení v holandskom Scheveningene sa aj napriek odlúčeniu od manžela vyjadrila pomerne pochvalne. "Väzenie je väzenie, ale mám pocit, že to v Haagu je civilizovanejšie než to v Belehrade."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.