Ani 140 000 obetí a ďalšie nespočetné konflikty ľudstvo nepoučili
Hirošima (TASR, SITA) - Smútočné zvony včera o 8:15 h miestneho času v Hirošime pripomenuli 56. výročie zhodenia prvej atómovej bomby - v tomto čase ju 6. augusta 1945 zhodil bombardér B-29 Enola Gay Spojených štátov.
Asi 50 000 účastníkov ceremónie v hirošimskom Parku mieru včera ráno uctili obete prvého jadrového útoku minútou ticha, vypustili stovky bielych holubíc a deti zaspievali pieseň mieru. Zároveň vyjadrili znepokojenie, že ani 140 000 obetí, dve svetové vojny a ďalšie nespočetné konflikty ľudstvo nepoučili.
Uprostred rastúcich obáv z napätia medzi Indiou a Pakistanom - najnovšími svetovými jadrovými veľmocami - a nárastom ilegálneho obchodu s nukleárnymi zbraňami takzvaným nevypočítateľným krajinám, čo by mohlo viesť k jadrovej vojne, japonský premiér Džuničiro Koizumi prisľúbil zdvojnásobiť úsilie na dosiahnutie celosvetového zákazu nukleárnych testov.
Vo štvrtok si celý svet pripomenie jadrový útok na Nagasaki, kde zahynulo ďalších 70 000 ľudí. Japonsko kapitulovalo 15. augusta 1945, čím sa definitívne skončila druhá svetová vojna.
Po vyše polstoročí, ktoré ubehli od výbuchu atómovej bomby, sa na jej následky ešte stále lieči vyše 3000 ľudí. Štvortonová hirošimská bomba vybuchla 600 metrov nad mestom so silou rovnajúcou sa 12 500 tonám trinitrotoluénu. Na priame následky, požiare, tlakovú vlnu a žiarenie zomrelo ihneď asi 80 tisíc ľudí, ďalších 100 tisíc utrpelo nevyliečiteľné zranenia a na chorobu z ožiarenia zomrelo v priebehu niekoľkých rokov vyše 200 tisíc postihnutých.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.