zákona o Sociálnej poisťovni, ktorá je účinná od 1. júla. Na jej stránku - www.socpoist.sk - prispeli všetky pobočky zoznamom 100 najväčších dlžníkov. Predstavujú ich organizácie, ktorých dlh prekročil stanovenú výšku. Teda v prípade samostatne zárobkovo činných osôb je vyšší ako 50 000 Sk, u malých závodov do 20 zamestnancov sto tisíc a u ostatných firiem nad polmilióna korún. Okrem toho našli od stredy poistenci vo svojich schránkach aj oznámenie Sociálnej poisťovne o možnosti uplatniť si nárok na mimoriadne odpustenie penále za neuhradenie poistného na nemocenské a dôchodkové zabezpečenie v prípade, ak to stihnú do konca októbra.
Takýto list si v stredu popoludní prečítal aj Vladimír Leško z Košíc. Jeho obsah ho dosť zarazil, lebo bol až dovtedy presvedčený, že je voči Sociálnej poisťovni "čistý". Ako sa neskôr ukázalo, nebol...
"Nechápal som, čo to odo mňa žiadajú. Tak som hneď zavolal na uvedené číslo a na druhýkrát ma spojili s pracovníčkou, ktorá mi povedala, čo je vo veci. Zrejme sa pozrela do databázy a skonštatovala, že mám voči Sociálnej poisťovni dlh asi jednu korunu," povedal nám tento 54-ročný invalidný dôchodca.
Aj napriek tomuto zisteniu nevedel V. Leško pochopiť, ako sa mu niečo podobné mohlo stať. Prehrabal všetky dokumenty v pivnici, ale nič, čo by vysvetľovalo tento čudesný úkaz, nenašiel. Pred vyše šiestimi rokmi totiž vrátil živnosť a tak si myslel, že je všetko v poriadku.
"Vždy som mal pocit, že som všetko načas zaplatil, o čom som mal aj potvrdenie. Vážne to nechápem, miliardy im utekajú a oni chcú od človeka, aby im zaplatil jednu korunu. Veď len poštovné ich stálo šesť korún, tak aký budú mať zo mňa zisk...," čudoval sa.
A tak sme sa spolu s ním vybrali do košickej pobočky Sociálnej poisťovne na Festivalom námestí. Na 4. poschodí skontrolovala v počítači zodpovedná pracovníčka všetky platby V. Leška do systému dôchodkového a nemocenského zabezpečenia pred rokom 1996 a zhruba po piatich minútach mu vypísala akýsi "šek" na zaplatenie jednej koruny. S ním ho odkázala na 5. poschodie, kde na finančnom oddelení SP sú dvere s označením "Výber poistného v hotovosti". V nich V. Leško svoju pozdĺžnosť voči štátu vyplatil mincami v hodnote 50, 2x20 a 10 halierov. Po tomto mu tamojšia pracovníčka vyše poldruhaminúty vypisovala potvrdenie, že je už "sociálne" bezúhonný.
"Možno sa to na prvý pohľad môže javiť absurdné, ale pre nás je pán Leško dlžník. A nezáleží na tom, či nám niekto dlhuje 5 korún alebo 5 miliónov, vždy je to pre nás dlžník. Navyše, pokiaľ má hocikto záväzok čo i len korunu voči Sociálnej poisťovni, nemôžeme mu vyplatiť napríklad dávky nemocenského poistenia," povedala nám riaditeľka košickej pobočky Sociálnej poisťovne Ingrid Orgonášová.
Po novelizácii zákona o Sociálnej poisťovni zákonom č. 242/2001 Zb. sa poisťovňa, podľa jej slov, snažila spomínaným listom upozorniť poistencov, aby si dali do poriadku všetky svoje záväzky ešte predtým, než sa ocitnú ich mená na internete. "Správna rada Sociálnej poisťovne im udelila akúsi amnestiu. S tým, že po zaplatení dlžnej sumy môžu požiadať o odpustenie penále. Pretože predstavuje až 0,2 percenta za každý deň omeškania, vysporiadanie pohľadávok sa im oplatí... Veď z niektorých dlhov až polovicu sumy tvorí penále z omeškania, ktoré im po splnení podmienok, uvedených v oznámení, môžeme odpustiť."
Takéto listy o amnestii zasielali dlžným podnikom aj samostatne zárobkovo činným osobám. V košickej pobočke odniesli na poštu spolu 12 000 obálok.
"Náklady na ne sme hradili zo správneho fondu. Ten predstavuje len necelé percento z prijatého poistného."
Prečo však košická Sociálna poisťovňa poslala 12 000 oznámení, v ktorých neoznámila svojim dlžníkom konkrétnu sumu, ktorú jej majú zaplatiť a ani to kedy to majú urobiť?
"Stránkové hodiny a dni sú platcom poistného známe, naproti tomu výška ich dlhu je dôverná informácia. Keďže sme informácie posielali len ako obyčajné listové zásielky, existovala možnosť, že by sa k ich obsahu dostali aj nepovolané osoby a mohli by to zneužiť. Mohli sme tieto oznámenia posielať aj doporučene, ale veľmi by sa nám to predražilo. V oznámení má však každý dlžník uvedené telefónne číslo, na ktoré sa môže v prípade nejasností obrátiť."
Mimochodom zopár listov bolo podľa našich informácií doručených aj osobám, ktoré už svoju životnú púť na tomto svete skončili. "Zatiaľ takýmito informáciami nedisponujem...," uviedla riaditeľka.
Zaujímalo nás aspoň, ako dopadne v takomto prípade pohľadávka Sociálnej poisťovne voči nebohému človekovi. "Bude sa riešiť v rámci dedičského konania. Teoreticky je možné, že ak sa nebude dať vymôcť, tak ju Sociálna poisťovňa, po overení všetkých s tým súvisiacich podmienok, odpíše. Takúto možnosť má však iba od 1. 7. 2001 od prijatia už spomínanej novely."
Vladimír Leško si teda svoju "korunovú" občiansku povinnosť splnil a je podľa pani riaditeľky pozitívnym príkladom aj pre ostatných. Prečo však to doteraz nie je schopná urobiť nemenovaná košická nemocnica, ktorej dlhy voči Sociálnej poisťovni predstavovali ku koncu minulého roka vyše 100 miliónov korún, zostáva veľkou záhadou...
Foto: Iveta KOMENDOVÁ
Text k foto:
Takto uhrádzal V. Leško svoju korunovú pozdĺžnosť voči Sociálnej poisťovni, o ktorej predtým nemal ani len potuchy
Fotoarchív/piatok/soc.poistovna IVA/poistovna-Lesko1IVA + doklad IVA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.