počet usmrtených osôb pri požiari, z jednej na päť, zranených osôb bolo menej - šesť oproti minuloročným deviatim. Avšak ani ďalšie ukazovatele nie sú príliš priaznivé. Priama škoda bola vyčíslená dovedna na vyše 32,6 milióna korún (vlani to bolo o vyše 10,7 miliónov menej) a uchránené hodnoty dosiahli výšku takmer 133 miliónov (minulý rok necelých 139 miliónov).
„Najviac požiarov bolo zaznamenaných v okresoch Prešov (139), Poprad (122) a Stará Ľubovňa (107). Najmenej požiarov vzniklo v okresoch Medzilaborce a Stropkov, rovnako po 42 prípadov," informoval nás Jozef Štoffa z Požiarneho zboru. Nárast zaznamenali okresy Bardejov, Humenné, Kežmarok, Levoča, Medzilaborce, Prešov, Snina, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník a Vranov nad Topľou, pokles zaznamenali iba v Popradskom a Sabinovskom okrese.
„Najčastejšou príčinou vzniku požiarov bolo v 553 prípadoch vypaľovanie trávy a suchých porastov, čo je viac než polovica všetkých požiarov," skonštatoval J. Štoffa pravidelne sa opakujúcu skutočnosť.
Pri obsluhe vykurovacieho telesa došlo k štyrom požiarom, ten v Nižnom Kručove (okres Vranov nad Topľou) mal aj smrteľný následok. K ďalšiemu usmrteniu došlo pri nesprávnom umiestnení elektrického ohrievača v spálni rodinného domu v Spišskej Porube (okres Levoča). Tragické následky mali i dopravné havárie, ako aj porušenie celistvosti dymovodu v záhradnej chatke na Dúbravskej ulici v Prešove. Opotrebenia dymovodov a komínov spôsobili celkovo za prvý polrok 27 požiarov, elektrické skraty zapríčinili takmer štyridsať požiarov. Štyri vzplanutia červeného kohúta má na svedomí aj zábavná pyrotechnika, v týchto prípadoch našťastie k zraneniam osôb nedošlo.
Ako ďalej z požiarnických štatistík vyplýva, najviac požiarov na území Prešovského kraja bolo v apríli (330), z jednotlivých odvetví bolo najviac zasiahnuté poľnohospodárstvo. Z bytov to najčastejšie horelo v kuchyni (26-krát), k jednému požiaru však došlo aj v kúpeľni.
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.