preletí Zem prúdom meteoroidov pomenovaných ako Perzeidy, pretože vyletúvajú zo súhvezdia Perzeus. Nazývajú sa aj slzy svätého Vavrinca, čo je ľudové označenie spájajúce ich pravidelný výskyt v predvečer sviatku svätého Vavrinca. Ide o nápadný úkaz, zaznamenaný už v čínskych kronikách z prvého storočia pred Kristom.
Podľa astronóma Záviša Bochníčka meteoroidy sú drobné telieska, poväčšine veľkosti pieskových zrniečok, ktoré zostávajú neviditeľné, kým sa nezrazia so Zemou. Rýchlosť zrážky ja taká prudká - 91 kilometrov za sekundu, že zasiahnuté molekuly vzduchu začnú svietiť, samo teliesko sa zohreje, rozžeraví a začne svietiť, ale rýchlo sa vyparí už vo výške 90 kilometrov nad Zemou, takže na ňu nedopadne. Táto svetelná fáza úkazu sa nazýva meteor - padajúca hviezda. Trvá zlomok sekundy až niekoľko sekúnd.
Perzeidy sú charakteristické tým, že často za sebou nechávajú dlhšie trvajúce svietiace stopy. Materskou kométou, z ktorej meteoroidy Perzeíd pochádzajú, je periodická kométa Swift - Tempel, objavená v roku 1862. Okolo Slnka obehne za 120 rokov. Naposledy tu bola v roku 1981. Počas tohtoročného pozorovania Perzeíd, ktoré bude rušiť svit Mesiaca, bude možné vidieť niekoľko desiatok meteorov za hodinu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.