opatrenia v snahe chrániť si svoje pozície na trhoch. Vyhliadky hospodárenia nielen U. S. Steel Košice, ale aj jej materskej firmy United States Steel LCC zaujímali 23 zástupcov osemnástich investorských firiem, ktorí začiatok tohto týždňa strávili v Košiciach na konferencii investorov.
"Spojené štáty v minulosti nevyrábali dostatok ocele pre zásobovanie amerického trhu a tak vyvstala potreba ich importu," uviedol včera predseda predstavenstva a prezident United States Steel Thomas J. Usher, ktorý zároveň pôsobí v poradenskom tíme prezidenta USA Georgea Busha pre túto oblasť. "Ukázalo sa však, že trh je veľmi citlivý na dumpingové praktiky. Jednou z prvých vecí prezidenta Busha bolo prijatie obmedzenia importu týchto výrobkov do USA najbližšie štyri roky. Zároveň prebiehajú medzi dotknutými štátmi bilaterálne rokovania. Oceliarenský priemysel v minulosti veľmi trpel. Je nevyhnutná redukcia prevyšujúcich kapacít tam, kde to nie je potrebné."
V USA zaviedli kontrolu importu, zamedzili vytváranie nových výrobných kapacít, čím podľa T. J. Ushera "škrtli spodok cien" a tak predpokladá pomalé ozdravovanie tohto sektora. Analytici však ešte v najbližšej budúcnosti predpokladajú ďalšie klesanie cien oceliarenských produktov na svetových trhoch.
Thomas J. Usher sa k deklarovaným ambíciám U. S. Steelu odkúpiť stopercentný balík akcií VSŽ vyjadril iba opatrne. Kedy padne rozhodnutie predstavenstva v Pittsburghu o ich kúpe, nevedno, rovnako tak je otázna cena, za akú by Američania ku kúpe pristúpili. "Konzultujeme transakciu so zástupcami VSŽ aj s ministerstvom privatizácie. Naši poradcovia prerokúvajú tému metodiky pri vyčísľovaní hodnoty akcií," poznamenal prezident U. S. Steel Košice John Harald Goodish. Z vyjadrení je zrejmé, že na septembrovom valnom zhromaždení akcionári VSŽ ponuku na odpredaj na stole zrejme mať nebudú.
T. J. Usher na otázku, či už došlo k vyjasneniu si problému s najskôr sľúbenými, ale neskôr spochybnenými daňovými prázdninami, poznamenal len toľko, že tento inštitút je štandardným všade tam, kde je snaha pritiahnuť zahraničný kapitál. Zároveň vysoko vyzdvihol výsledky hospodárenia košickej U. S. Steel. Uistil, že investície budú pokračovať v súlade s tým, ako to dohodli s vládou ešte minulého roku. Cieľom je dosiahnuť výrobu produktov s vyššou pridanou hodnotou, aby tak mohli nájsť uplatnenie najmä u odberateľov z radov automobiliek, ako je napríklad Škoda Mladá Boleslav.
U. S. Steel Košice dosiahla za prvý polrok tohto roku čistý zisk vo výške 82 miliónov USD, vyrobila cez 2 milióny ton surovej ocele. Stala sa tak jedinou ziskovou prevádzkou U. S. Steel Group, ktorá za rovnaké obdobie vykázala celkovú stratu 220 miliónov USD pri objeme dodávok ocele 6,8 milióna ton.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.