prepravia cestujúceho, ktorého neskôr Írsko nevpustí do krajiny, musia ho prepraviť prvým letom naspäť.
ČSA sú nútené prepraviť pasažierov späť do krajiny aj v prípade, keď je let plne obsadený. "Musíme potom zastaviť odbavovanie a ľudí, ktorí už majú zaplatené letenky, nesmieme pustiť na palubu. Týmto ľuďom sme nútení zaplatiť kompenzáciu od 200 do 400 dolárov. Musíme im taktiež zohnať ubytovanie do doby, kým môžu odletieť," uviedol pre Mladú frontu Dnes (MfD) viceprezident ČSA Václav Král.
O mimoriadne kontroly požiadali Íri ČSA už v apríli a viedol ich k tomu narastajúci počet azylantov. Na základe írskej žiadosti vo štvrtok nevpustili zamestnanci ČSA do lietadla skupinu deviatich Rómov, ktorí nemali požadované financie. Pracovníci aerolínií zavolali do Írska, či imigrační úradníci takúto rodinu vpustia na svoje územie. Keďže zaznela negatívna odpoveď a Rómovia do hodiny peniaze nezohnali, zostali v Prahe.
Kontroly finančných prostriedkov cestujúcich nepovažuje za príliš štandardné ani predstaviteľka spoločnosti British Airways, ktorej zamestnanci nič podobné nerobia.
Proti týmto krokom ČSA protestujú aj predstavitelia Českého helsinského výboru (ČHV), ktorí boli v pondelok prvýkrát pri pohovoroch britských úradníkov s cestujúcimi do Británie na pražskom ruzynskom letisku.
Dňom 9. augusta však Veľká Británia pozastavuje predbežné kontroly cestujúcich, no v prípade nutnosti je pripravená toto opatrenie opäť zaviesť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.