červa ako "zremixovanú "verziu pôvodného Code Redu, podľa Američana Russa Coopera z firmy pre bezpečnosť PC TruSecure Corporation je tento červ známy aj pod názvami "Code Red II, CodeRed.C alebo Verzia 3, novým vírusom. Nech je ako chce, (staro)nový vírus napáda rovnako ako jeho starší súrodenec všetky počítače pripojené cez software IIS na internet, ktoré majú nainštalovaný operačný systém Windows 2000 alebo Windows NT a ich užívatelia si ešte nestiahli z internetu "microsofťácku" ochranu. Rozdiel je len v tom, že namiesto ničenia a spomaľovania webových stránok u užívateľov sa nová verzia pokúša sama od seba ďalej šíriť, pričom si v napadnutých počítačoch necháva otvorené "zadné dvierka".
Ako sa píše v správe Amerického inštitútu pre správu a bezpečnosť počítačových sietí (SANS) na internetovej stránke televízie CNN, PC sú po napadnutí spomínaným červom omnoho bezbrannejšie proti útokom iných "votrelcov" - počítačových hackerov, ktorí potom omnoho ľahšie preniknú do ich systému... Počítačom, které boli zabezpečené antivírovým programom nehrozí podľa odborníkov stará ani nová forma nákazy prostredníctvom Code Red.
Červ nechal o sebe prvýkrát počuť pred troma týždňami, keď zahltil vyše 300 000 PC a ochromil www stránku Bieleho domu ako aj amerického Pentagonu. Od 1. augusta sa znovu aktivoval a podľa doterajších odhadov nainfikoval ďalších zhruba tristotisíc počítačov v USA, Kórey a V. Británii, pričom väčším škodám najmä v Európe zabránila kvalitná osveta u užívateľov PC. Keďže väčšina individuálnych užívateľov slovenského internetu používa operačný systém Windows Millenium, príp. 98 alebo 95, ich počítače by mali zostať "nepoškvrené". Kvôli nezbednému červovi sa však výrazne môže spomaliť ich prístup na niektoré internetové stránky. Slovenské firmy zatiaľ žiadne väčšie poškodenia na svojich PC serveroch nehlásili.
Autor: jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.