štyridsiatim stupňom. Inak podľa storočného proroka v auguste býva jasno a horúco. Koncom mesiaca sa však teploty už zmierňujú čo znamená koniec letných páľav.
Z hľadiska starých doktorov je august pomerne dobrý mesiac. Liečia sa v ňom dosť dobre všetky onemocnenia a mnohé choroby akoby cez tento mesiac prestali. Povolia najmä bolesti v chrbte, aj žalúdok sa spamätá a zase lepšie trávi. Aké je počasie na Bartolomeja (24. Augusta), taká má vraj byť celá jeseň. Podľa starých kalendárov naďalej treba jesť veľa zeleniny a ovocia, najmä už aj strapec hrozna, ak sladne. Storočný prorok ďalej radí, že i v tomto mesiaci treba striedmo piť alkoholické nápoje, "najmä ostré je dobré užívať iba po kalíšku".
Aj v auguste sa viažu k jednotlivým dňom a k menám v kalendári charakteristiky, ktoré sú výsledkom pozorovaní našich predkov. Tak napríklad pri 5. Auguste (Hortenzia) je uvedené Koniec žatvy, 13. 8. (Ľubomír) Hora žltne, 18. 8. (Helena) Lieskovec sa vylupuje, 20. 8. (Anabela) Prvé strapce hrozna, 23. 8. (Filip) Bocian sa sťahuje, 28. 8. (Augustín) Chladné ráno i večery.
Samozrejme, tak ako ostatné mesiace roka aj august má svoje vrtochy. Kroniky napríklad uvádzajú, že 6. Augusta 1502 začal padať dážď, ktorý prestal až po ôsmich dňoch. S ním prišli veľké povodne po celej krajine. Pri zatmení Slnka 11. Augusta 1124 sa ochladilo a začalo mrznúť. Zima bola v tom roku strašne dlhá a tuhá a hladomor skolil tretinu obyvateľstva Európy. Veľká povodeň v Čechách sa začala 15. Augusta 1370. Takmer všetky rieky a riečky sa rozvodnili, lebo 18 dní neprestajne pršalo. V ten istý deň, ale v roku 1480 po búrkach zasiahlo Európu také ochladenie, že hrozno vôbec nedozrelo. Kuriózny je záznam z 26. Augusta 1571, keď vraj ponad Prahu preleteli zvláštne nebeské telesá v podobe metiel.
Autor: mku
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.