odcestujú do Bratislavy, aby na ministerstve životného prostredia rokovali o finančnom zabezpečení prác na lokalite Vinice, kde došlo k narušeniu statiky piatich rodinných domov pri zosuve pôdy. Na vyslaní týchto pracovníkov na rokovanie do Bratislavy sa dohodli v stredu účastníci informatívneho stretnutia na OÚ za účasti primátora mesta Vranov nad Topľou Milana Mušku (na obr.).
Na ministerstve životného prostredia sa budú uchádzať o kompenzáciu aspoň časti nákladov, ktoré mestská samospráva použila na rozbory vrtov, na geologický prieskum a na podchytenie zosuvu takzvanou kamennou lavicou. „Cieľom stretnutia na ministerstve životného prostredia je aj hľadať riešenia ako pomôcť občanom, ktorých domy majú narušenú stabilitu," dodal M. Muška.
Poškodení občania však stoja pred neradostnou perspektívou. Ak doteraz mali nádej, že im v ich nešťastí pomôže mesto alebo štát, tak teraz je táto nádej veľmi malá. Laboratórne rozbory vykonaných vrtov a geologický prieskum preukázali, že došlo iba k miestnym poruchám pod stavbami jednotlivých domov, čo ovplyvňuje ich statiku, ale nedochádza k frontálnej poruche, ktorá by zasahovala širšie územie. „Zosuv ďalej nepokračuje, ale na stretnutí sme hľadali možnosti, ako pomôcť postihnutým občanom. Dohodli sme sa, že v blízkom čase sa s nimi stretne primátor mesta," vyjadril sa pre náš denník zástupca prednostu OÚ vo Vranove nad Topľou Štefan Hreha. „Obávam sa však, že väčšinu následkov si budú musieť občania vysporiadať s poisťovňou," dodal M. Muška. Mesto samo tlačí na ministerstvo životného prostredia, aby získalo aspoň časť finančných prostriedkov, ktoré doteraz vynaložilo na sanačné práce. Veď len za geologický prieskum mesto zaplatilo 490 tisíc korún.
Samozrejme, postihnutí občania nie sú spokojní a niektorí sa dožadujú ďalších laboratórnych rozborov a zásahu zo strany mesta. „Je otázne, či mesto v tomto prípade môže vynakladať prostriedky, aby tieto stavby nejakým spôsobom sanovalo alebo, aby tam robilo mikropilotáž. Zrejme to budú musieť urobiť samotní občania," podotkol M. Muška. Ďalší postup sanačných prác na vranovskej Vinici ešte nie je určený. Má ho určiť až ďalšie pracovné stretnutie s geológmi. Tým, že nebol zistený frontálny zosuv pôdy, ale zmena podložia pod stavbami domov, vyvstáva práca pre stavebných odborníkov. Kým väčšina obyvateľov Vinice vo Vranove nad Topľou si môže vydýchnuť, pretože prírodná katastrofa sa ukázala v menšom rozsahu, než sa očakávalo, o to zložitejšia situácia je pre postihnutých občanov. Vynára sa totiž otázka, kto všetky potrebné práce a odborníkov zaplatí. Budú to nakoniec poisťovne?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.