Lipšic.
K tomuto záveru dospeli po dvojdňovom výlete v Košickom a Prešovskom kraji. Vo Vranove nad Topľou si posvietili na rómske plienenie úrod družstiev i drobných pestovateľov. Zistili, že vyšetrovanie úmrtia dvojmesačnej Patrície vo vranovskej nemocnici policajti zatiaľ zvládajú, hoci nemajú výsledok pitvy. Podobne je to i s ochranou rekreantov na Domaši. V Prešove si prezreli ústav na výkon väzby i jeho polootvorené oddelenie na Šváboch.
Najväčší dôraz prikladali podpredsedovia Palko a Lipšic ochrane poľnohospodárskych plodín pred krádežami. V rómskej osade sa preto nestíhali čudovať, keď na nich z dvoch polobytoviek vybehli štyri stovky Rómov s tým, že ich nevolali a nech si idú kade ľahšie, aj tak im hygienicky nezávadnú vodu nezabezpečia. Prvou reakciou poslanca Palka na spŕšku sociálnych požiadaviek momentálne samozvanej hovorkyne sačurovských Rómov bola otázka "Koľko z vás pracuje." Keď mu starosta pripomenul, že ich v tejto osade býva 409, okamžite ho priviedli na pravú mieru tým, že ich je už 427 a všetci dospelí sú samozrejme nezamestnaní. Po návšteve jednej z troch rómskych osád v Sačurove si Palko s Lipšicom prezreli kukuričný lán sačurovského družstva, ktorý Rómovia neskrývane likvidujú ešte pred dozretím. Počas avizovanej nočnej stráže, s ktorou sačurovčanom kresťanskí demokrati hodinu a pol pomohli sa podľa Vladimíra Palka nič mimoriadneho nestalo. Aj keď sa sačurovskí Rómovia ku krádežiam otvorene hlásia, vlkovi do papule len tak nevbehnú.
"Situácia je naozaj vážna. Časť našich spoluobčanov najme rómskeho pôvodu, je už bez zábran. Kade idú, tade si berú čo chcú," zhodnotil situáciu poslanec Palko. Toto už podľa neho nie je stav, kedy by sa mal občan spoliehať len na políciu, ktorá všetky záhrady aj keby chcela, ustrážiť nemôže. "Mali by sa začať sami organizovať na ochranu svojho majetku," vyhlásil. Ako dostupný prostriedok ochrany odporučil využívať inštitút verejnej stráže, v rámci neho i nutnú obranu. Financovanie stráže je zabezpečené, cez okresné úrady práce. Rómska časť populácie podľa Palka predstavuje na Slovensku špecifikum, ktoré nikde v Európe nenájdeme. "Svojím spôsobom života sa stavajú veľkou príťažou pre ostatných občanov." Palko vo Vranove nezabudol pripomenúť, že majoritná časť občanov Slovenska minoritu podporuje nákupmi nakradnutých plodín.
Využitie nutnej obrany bližšie vysvetlil Daniel Lipšic. Občan podľa neho nemusí čítať ani Ficovu Nutnú obranu, stačí keď siahne po trojstranovom dokumente, vydanom štátom. Nutná obrana môže byť podľa neho využitá veľmi dôraze. Ako pripomenul, každá krádež poľnohospodárskych plodín, je v súčasnosti trestným činom. Doterajšie nevyužitie poľnej stráže vidí V. Palko v "neochote podstúpiť vykonanie formalít ako je zaškolenie u členov policajného zboru." Zdostupnenie informácií a položil na plecia polície a predstaviteľov štátnej a verejnej správy.
Autor: iva
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.