Vyhľadávajte takú nádrž, ktorá má otvorenú, ale aj zatienenú vodnú plochu. Naopak nádrže, ktoré sú celkom obrastené veľkými stromami nebudú pre lov rýb najlepšie, lebo zatienená vodná plocha bráni rozvoju rastlinstva a tým aj vodnému hmyzu, zooplanktónu, bentosu a ďalších organizmov, keďže voda sa v nich neprehrieva. Opačný extrém tiež nie je dobrý, keď nádrže sú silno zarastené a v horúcom lete môže dôjsť ku kyslíkovému deficitu, alebo vysýchaniu.
Loviť ryby na týchto malých vodných plochách sa dá mnohými spôsobmi v blízkosti brehu. Dobrou nástrahou pre všetky kaprovité ryby v nádržiach je chlebové cesto, kostné červy, sladká kukurica a dážďovky. Pravým kľúčom k úspechu je však jemné náčinie. Použiť treba malé plaváky, vlasec a háčiky, ktoré zodpovedajú veľkosti ryby. Noste maskovacie oblečenie, nesadajte na vyvýšené miesta a noste topánky s mäkkou podrážkou. Náčinie si zostavte ďalej od brehu a náhradné pomôcky si dajte do batohu.
Pokiaľ je voda veľmi plytká, lov na plávanú bez plaváku je dobrou metódou na lieňa, kapra a pleskáča. Aby ste zvýšili hmotnosť pre nahodenie nástrahy a prilákali ryby, natlačte nad háčikom na vlasec kúsok tuhšej návnady. To je dobrý spôsob lovu najmä pre letné večery, keď ryby právajú k brehu, aby tam hľadali potravu.
Vnaďte málo a často s tým, čo máte na háčiku a malými guličkami základnej návnady, aby ste ryby prilákali. Dajte však pozor na veľké vnadenie sypkým krmivom, aby ste ryby neprekŕmili.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.