koncentračných táboroch umierali nevinní ľudia. Celú sériu táborových platidiel tvorí sedem nominálov. Najnižším je jednokorunová poukážka, ktorý je bez vodotlače. Celkom atypická je dvojkoruna, čo ste si už iste všimli. Všetkých sedem nominálov má rovnaký námet, rozdiel je iba v ich farbe a veľkosti. Dominantným návrhom rubu všetkých poukážok je Mojžiš. Núdzovky boli platné iba na území koncentračného tábora v Terezíne. Poukážky nahradili oficiálne platné bankovky na území koncentračného tábora.
Iste vás zaujíma, ako sa tieto núdzovky dostali ku zberateľom. Nepoužité zásoby v roku 1946 banka oficiálne rozpredávala, vďaka čomu sa zachovali dodnes. Medzi zberateľmi sa vyskytujú väčšinou neperforované. Je to výnimka, lebo iné platidlá sa predávali väčšinou iba perforované. Vďaka vtedajším pracovníkom banky môžeme nájsť Terezínske poukážky takmer v každej zbierke. Ich hodnota sa pohybuje okolo tisíc korún, okrem zberateľskej hodnoty majú predovšetkým hodnotu historickú. Preto by nemali chýbať z múzeí, ale ani zo súkromných zbierok. Občas sa na zberateľskom trhu objavia núdzovky aj z iných koncentračných táborov, no stáva sa to iba zriedkavejšie.
Vidíme, že ďalšou dôležitou skupinou papierových platidiel sú núdzovky. Ak sa začínate venovať numizmatike, tak by ste nemali na ne zabudnúť. Ich identifikácia je síce náročnejšia, ale tým sa náš koníček stane zaujímavejším. Niektoré platidlá miestneho charakteru sa dajú ťažšie identifikovať ako oficiálne vydania. Možno je to práve kvôli tomu, že núdzovkám sa venuje menší počet zberateľov. Táto problematika vyžaduje síce väčšie skúsenosti, no napriek tomu to môžu skúsiť aj začiatočníci. Sú to zvláštne platidlá, ku ktorým sa ešte na našej hobby strane vrátime.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.