zobák, často s vyplazeným jazykom a zreteľné pazúry. Orol s dvoma hlavami sa volá dvojorol, orol s troma hlavami trojorol. Zuby, pazúry, zobáky či kopytá heraldických zvierat sa v heraldike nazývajú zbrojou.
Ruža má v heraldike podobu blížiacu sa kvetu šípovej ruže, má okolo stredu rozložených päť lupeňov, spomedzi ktorých vyčnievajú hroty kališných lístkov. Ruža môže mať dva či tri rady lupeňov vtedy hovoríme o dvojitej či trojitej ruži. Trojružou sa volá vetvička s tromi ružami.
Ľalia má tri prstencom zopäté kopijovité lupene to je jej základný tvar. Ak spomedzi nich vyrastú ešte tyčinky, hovoríme o rozkvitnutej ľalili.
Spomedzi nástrojov si, vzhľadom na veľkú frekventovanosť zaslúžia pozornosť predovšetkým banícke kladivá a pluhové radlice.
Banícke kladivá sa zobrazujú najčastejšie v páre, a to zaostrené, tzv. rozpájacie kladivo či želiezko, a tupé bicie kladivo. Ich poriská sú zväčša prekrížené, pričom tupé bicie kladivo akoby bilo na širšiu stranu rozpájacieho.
Pluhové radlice sa tiež najčastejšie zobrazujú v páre. Štíhlejšia radlica sa volá čerieslo (krojidlo, pretože ním sa brázdila zem), širšia radlica, ktorá zem prevracala, sa volá lemeš. Za štandardné sa považuje také postavenie, v ktorom hrot smeruje nahor a ostrie heraldicky vpravo.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.