bolo ju možné umiestniť aj na dvore, v záhrade alebo inom vhodnom priestranstve vonku. Keďže je leto a aj jeseň je vhodná na detské hry vonku, dnes budeme v tejto téme pokračovať. Ponúkneme vám návod na pieskovisko, ku ktorému môžete zhotoviť aj šmýkačku. V posledných rokoch sa rozrástli na sídliskách našich miest, no ak detské ihrisko máte od ruky, prečo si niečo podobné nezhotoviť aj doma?
Pieskovisko
Začneme pieskoviskom. Ak máme určenú lokalitu na jeho umiestnenie, podľa jej veľkosti si určíme tvar a rozmery dreveného debnenia. Na menšom dvore to môže byť štvorcové pieskovisko so stranou štvorca asi jeden a pol metra, ak je priestoru dosť a chceme ho kombinovať so spomínanou šmýkačkou, zvolíme radšej tvar obdĺžnika. Pieskovisko zhotovíme z dosiek štandardnej hrúbky 18 mm, môžu byť aj trocha hrubšie. Ich šírku upravíme na 12 cm (12 kusov) a 6 cm (4 kusy). Pozor však, ak by sme chceli 12-cm dosku rozpíliť pozdĺžne, v snahe získať dva 6-cm kusy, nepodarí sa nám to, pretože musíme rátať aj so šírkou pílového kotúča, kde rozchod zubov môže byť až 5 mm! Dĺžku dosiek určíme podľa rozmerov pieskoviska, ku ktorému prirátame 20 cm. Ak si teda zvolíme obdĺžnik 180 x 240 cm, budeme potrebovať dosky s dĺžkou 200 a 260 cm. (Zo 6-cm dosiek dva kusy na šírku a dva na dĺžku.) Je to z dôvodu, že v rohoch ich budeme spájať preplátovaním 10 cm od okrajov. To znamená, že na obidvoch koncoch všetkých širších dosiek urobíme 10 cm od okraja zárezy zhora a zdola. Šírka zárezu sa rovná hrúbke dosky, výška zárezu je jedna štvrtina šírky. Do dosky so šírkou 12 cm urobíme teda zárezy do hĺbky 3 cm. Do polovičných dosiek robíme taký istý zárez, ale len z jednej strany (obr. 1).
Dostaneme tak diely akejsi skladačky, ktoré ak správne zložíme do seba, vznikne nám ohrada bez medzier s výškou 42 cm (obr. 2). Vzhľadom na prečnievajúce rohy je dostatočne pevná, môžeme však spoje poistiť šikmo zabitými klinčekmi. Ešte pred zložením jednotlivé dosky impregnujeme náterom proti hnilome a drevokazným hubám. Je to potrebné, aby sa náter dostal aj do spojov, a aby dôkladne do dreva vsiakol. Hotové debnenie osadíme do vopred vykopanej jamy. Tú vykopeme trocha väčšiu, aby sa bez problémov zmestili aj prečnievajúce rohy, potom debnenie zahrneme zo strán zeminou, dno zarovnáme a dôkladne udupeme.
Na okraje horných hrán dosiek a na prečnievajúce kusy v rohoch priskrutkujeme po obvode rámové dosky so šírkou 20 cm. V rohoch sú zrezané v 45-stupňovom uhle, na vonkajšom obvode zaoblené (obr. 3). Budú slúžiť na sedenie a pieskovisko pekne lemujú.
Šmýkačka
Na konštrukciu šmýkačky budeme potrebovať štyri drevené drúky z guľatiny s priemerom 10 cm, alebo štvorcové hranoly s rovnakým prierezom. Ich dĺžka je 3 m, z nich 70 cm zakopeme do zeme a zabetónujeme, 180 cm bude výška plošiny z ktorej sa bude spúšťať a 50 cm prečnieva nad plošinu ako stĺpiky zábradlia. Drúky osadíme do zeme do spoločnej jamy. Budú uložené do štvorca so stranou 50 cm. Upevníme ich veľkými kameňmi, ktoré priebežne zalievame betónom. Predtým nezabudnúť na impregnáciu! Jama je od pieskoviska vzdialená 2 m. Do zvislých drúkov upevníme šikmým plátovaním priečne vzpery, pre lepšiu stabilitu. V tejto súvislosti podotýkame, že ide iba o základný návrh kostry, vy si môžete zvoliť vlastné riešenie. Na zabezpečenie stability sa dajú použiť trebárs platne z drevotriesky, ktorým dáte tvar nejakej figúrka alebo zvieraťa. Vo výške 180 cm uložíme na priečne trámiky plošinu z drevotrieskovej dosky, alebo z latiek uložených natesno vedľa seba.
Na zhotovenú kostru vyrobíme zo strany od pieskoviska šmýkačku, na opačnú stranu rebrík alebo schody. Konštrukčné riešenie je schematicky zobrazené na obr. 4. Bočnice šmýkačky sú z drevotriesky širokej asi 40 cm, dĺžka dosky z ktorej ju vyrežeme je 290 cm. Z vnútorných strán na dolný okraj priskrutkujeme závrtkami lišty z tvrdého dreva, ktoré v spodnej časti prechádzajú do oblúka. Na ne umiestníme dno, široké 40 cm. Šmýkačka je v spodnej časti podopretá podstavcom vysokým 30 cm, ukotveným na rámovej doske pieskoviska. Oblúkovú časť dna urobíme z tenkých latiek (2 cm), nahusto uložených na oblúk podpornej lišty. V hornej časti dno plynule nadväzuje na plošinu. Na celé dno a plošinu nalepíme podlahovú krytinu (gumolit) s hladkým lesklým povrchom. Horné okraje bočníc dôkladne vyhladíme, prípadne pokryjeme rovnomernou vrstvou tmelu, ktorú po vytvrdnutí dohladka prebrúsime.
Ďalšie doplnky a farebnú úpravu, ktoré vylepšia vzhľad celého diela nechávame na vašej fantázii, môžete sa poradiť aj s deťmi, ktorým bude výsledok vašej snahy určený.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.