vývesné a reklamné tabule, ale i zrenovované a zmodernizované budovy. V zvyšných domoch žijú najmä ľudia v dôchodcovskom veku. Túto idylu začiatkom mája narušilo otvorenie pohostinského zariadenia. Rodina Vladimíra Tlučku si v domčeku, postavenom niekedy v 20. rokoch minulého storočia, zriadila kaviareň s honosným názvom Antik Café, ktorej prevádzkovanie má byť navyše spojené s predajom sošiek a fontán.
Popri tejto netradičnej ponuke si klienti v kaviarni môžu nájsť i ponuku tradičnú, či už ide o čapované pivo alebo hrací automat. Pri skromnom, ale čistom zariadení interiéru pozornému zraku iste neujde zadná časť stavby. Ošarpaný prístavok bez dverí, so strechou prikrytou nepremokavou plachtou, prečnievajúcou až na dvor susedom, je určený návštevníkom, ktorí si potrebujú vyprázdniť svoj plný močový mechúr.
Problémom obyvateľov Drieňovej ulice sa stal hluk vo večerných hodinách, kedy boli ešte donedávna zvyknutí v pokoji si pozrieť film v telke, či podriemkať nad rozčítanou knihou. Azda najväčšie trampoty s prevádzkovaním zariadenia má rodina Marty Fülöpovej, jeho bezprostrední susedia.
"Krčmu navštevujú najmä mladí ľudia z Furče, asi tak 16 až 18 roční. Viete si predstaviť, čo takí puberťáci vystrájajú, keď si vypijú? Nielen že pískajú a kričia, ale už poškodili aj všetky dopravné značky a očurávajú mi steny domu. Nedávno v noci sa pokúsili otvoriť okno na izbe, kde spal manžel. Ešte šťastie, že sa včas zobudil. Záverečná v krčme je oficiálne o 22. hodine, ale kľud máme až niekedy okolo polnoci," posťažovala sa nám Marta Fülöpová.
"Autá parkujeme pred domami. Je len otázkou času, kedy nejakí podnapití výrastkovia nejaké zničia," zakontroval jej ďalší sused. Zároveň sa obaja pýtali: "Ako je možné, že pán Tlučko dostal povolenie na prevádzkovanie krčmy, keď my ako susedia sme žiaden súhlas nedali? A má vôbec potrebné povolenie? Spísali sme aj petíciu, v ktorej žiadame zrušiť prevádzkovanie Antik Café. Podpísalo sa pod ňu 10 obyvateľov Drieňovej ulice. Poslali sme ju na miestny úrad ešte začiatkom mája a doteraz sme nedostali odpoveď," oprávnene sa rozčuľuje najmä pani Marta.
Vybrali sme sa priamo za majiteľom Antik Café s úmyslom nahliadnuť do dokumentov, potrebných na prevádzkovanie zariadenia. Pána Tlučka staršieho, ktorý je so svojim synom spolumajiteľom, naša návšteva síce mierne prekvapila, ochotne nám však všetky papiere ukázal. Kým sme si prezerali povolenia z OÚ Košice III., počnúc odborom požiarnej ochrany, cez okresného štátneho hygienika (žeby nevidel spomínané toalety?) až po odbor životného prostredia, pán Tlučko sa netajil zlými susedskými vzťahmi s rodinou Fülöpových. "Kontrolu by ste mali poslať na nich. V 21. storočí nemajú kanalizáciu, latrínu majú vonku a vodu vylievajú mne na dvor. Sťažnosti pani považujem za obyčajné ohováranie, ktoré vychádza asi z toho, že sem nechcem pustiť jej manžela a syna pre výtržnícke správanie. Ako vidíte, ja mám všetko v poriadku, nič nemám robené načierno. O nijakom hluku nič neviem, otvárací čas dodržujem. Ak človek dodrží zákony, má predsa právo slobodne podnikať," uviedol na svoju obhajobu pán Tlučko. A na adresu Marty Fülopovej i ostatných "petičných" obyvateľov ulice dodal, že požiada miestny úrad o predĺženie otváracích hodín.
Kruh sa zatiaľ neuzavrel. Zlé susedské vzťahy sú jedna vec a súhlas susedov na zmenu v užívaní časti stavby, aj keď bez stavebných úprav, ako to stálo v žiadosti Ing. Vladimíra Tlučka, vec druhá. Naše ďalšie kroky preto smerovali na OÚ Košice III., odbor životného prostredia. Od vedúceho odboru Ing. Milana Protznera sme sa dozvedeli, že v prípade otvorenia prevádzky kaviarne Antik Café boli susedia prizvaní na ústne konanie.
"Pán Fülöp vyjadril svoj zásadný nesúhlas s prevádzkovaním kaviarne. Ako dôvod uviedol to, že sa na jeho pozemok bude šíriť zápach z cigaretového dymu a hluk cez okná. Toto jeho vyjadrenie sme nebrali do úvahy, pretože ako sme zistili, okná z kaviarne sú obrátené na ulicu a nie do dvora, vzdialenosť medzi oboma domami je 2,8 metra a vstup do zariadenia je taktiež z ulice. Z tohto dôvodu sme povolenie pánu Tlučkovi dali," dozvedeli sme sa zaujímavé konkrétnosti. Ostatné je, podľa pána Protznera, vecou miestneho úradu.
Starosta mestskej časti Dargovských hrdinov rozhodol o schválení otváracích hodín v zariadení Antik Café na základe ostatných povolení, vydaných okresným úradom. Prečo však nereagoval na petíciu obyvateľov Drieňovej ulice, v ktorej žiadajú zrušiť spomínané zariadenie?
"Petícia k nám prišla v čase, keď som bol na služobnej zahraničnej ceste. Na riešenie ju dostal kontrolór. Priznávam, že z našej strany došlo k nemilej udalosti, keď sme na petíciu neodpovedali, za čo sa obyvateľom Drieňovej ulice ospravedlňujem. O ich sťažnostiach však viem, aj na základe toho sme v kaviarni Antik Café skrátili záverečnú z pôvodnej 24. hodiny na terajšiu 22. hodinu. Čo sa však týka požiadavky na zrušenie prevádzky, to nie je v našej kompetencii," povedal Ladislav Lumtzer. Ako dodal, situáciu na Drieňovej ulici bude riešiť vysielaním hliadok mestskej polície, ktoré budú dozerať na dodržiavanie otváracích hodín i na slušné správanie hostí. V opačnom prípade pristúpi k zmene otváracích hodín v prevádzke.
Kruh sa teda napokon uzatvoril, ale úniku z neho, zdá sa, niet. Na jednej strane sú podnikatelia so svojimi právami a povinnosťami. Na strane druhej je občan, ktorý má tiež svoje práva, ale často sa mu práva toho druhého zdajú byť väčšie. A pritom k preniknutiu z onoho začarovaného kruhu stačí tak málo. Troška ohľaduplnosti a tolerancie z jednej i z druhej strany.
Autor: Valeria Holinková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.