zdôvodňuje pre vrcholný orgán strany, republikovú radu. Jej predseda Pál Farkas povedal: "Hlavným argumentom je prijatie zákonov súvisiacich s reformou verejnej správy a pomaly sa vytvárajúca nová koalícia a nová spolupráca v parlamente."
Ostatní členovia predsedníctva vrátane podpredsedu vlády Pála Csákyho, ktorý doteraz jediný verejne vyslovoval pochybnosti o účelnosti odchodu, nechceli pred novinármi viac povedať.
Väčšina okresných organizácií SMK súhlasí s vystúpením z koalície. V posledných dňoch hlasovala takmer jednomyseľne za odchod aj jedna z najväčších regionálnych organizácií v Dunajskej Strede. To len potvrdzuje, že odchod SMK z vlády je prakticky nezvratný.
Podpredseda SDĽ Ľubomír Andrassy chce napriek tomu stále čakať na rozhodnutie Republikovej rady SMK 25. augusta, hoci už začiatkom septembra sa koalícia ocitne v menšine: "Je jasné, že bude potrebné hľadať podporu u poslancov, ktorí nie sú súčasťou vládnej koalície." Bude treba zabezpečiť "priechodnosť vládnych zákonov i zákona o štátnom rozpočte, od ktorého sa bude odvíjať celková politická situácia v budúcom roku".
Koaličná rada sa má zísť najbližšie až 28. augusta a dovtedy "je skôr snaha čakať", hovorí predseda SOP Pavol Hamžík. V prvom septembrovom týždni sa však otázka podpory podľa neho musí vyriešiť. "Treba rokovať i s nezávislými poslancami. Vystúpenie SMK môže otvoriť otázky, ktoré nám ešte vôbec nenapadli."
Hamžík je za to, aby sa rokovalo čo najskôr a nečakať na koniec augusta. "Navrhovali sme, aby sa hľadali iné možnosti," hovorí o budúcej podpore koalíce v parlamente. "Národná rada musí prijímať zákony. Aj reformné, aj integračné." Uprázdnené posty pre jeho stranu vraj nie sú zaujímavé, ale "samozrejme, budeme o tom musieť rokovať s koaličnými partnermi."
SMK navrhuje, aby odišli len jej ministri a štátni tajomníci, zotrvanie na postoch v krajoch, okresoch, rôznych fondoch i Transpetrole bude závisieť od postoja bývalých koaličných partnerov.
Andrassy aj Hamžík však naďalej trvajú na tom, že v takom prípade budú žiadať odchod so všetkými dôsledkami. "Ak sa vystupuje z vládnej zodpovednosti, musí sa to týkať všetkých politických pozícií viazaných na účasť vo vláde," povedal Andrassy.
Pál Farkas včera povedal, že s vystúpením z koalície súhlasí aj Pál Csáky. "Nehovorili sme o žiadnych iných alternatívach, každý člen predsedníctva je za vystúpenie," a dodal. Csáky predložil na včerajšie rokovanie len materiál, v ktorom hodnotil pozitíva a negatíva vystúpenia SMK z koalície. Podľa Farkasa "neobhajoval zotrvanie v koalícii".
SMK informovala o svojich krokoch veľvyslancov západných štátov. "Prijali naše rozhodnutie s pochopením. Každého ubezpečujeme, že budeme podporovať každý demokratický krok v budúcnosti, aj keby sme vystúpili z koalície," povedal Farkas s tým, že ich vystúpenie z vlády "určite neovplyvní pozitívne integračné šance".
Autor: fw
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.