značne poškodených a zničených domov bolo 28. V tom je 8 domov so škodou nad 100 tisíc korún. Celkom bolo postihnutých 9297 obyvateľov a 108 závodov a prevádzok. Miestne komunikácie na obciach boli poškodené v dĺžke 98 kilometrov a chodníky na obciach v dĺžke 8 kilometrov. Povodne poškodili a zničili 141 mostov, 137 lávok pre peších a zaplavili 1557 vodných zdrojov. Brehové opevnenia tokov boli poškodené v celkovej dĺžke 47 kilometrov. Evakuovaných bolo 186 osôb, zachránených osôb 89. Bolo nutné evakuovať 445 hospodárskych zvierat, ale aj tak ich 65 uhynulo. Okrem toho uhynulo aj 450 drobných zvierat a hydiny. Voda zanechala stopy na 1550 záhradných domčekoch a zaplavených bolo 287 garáži.
Čo sa tyká nákladov na záchranné prace, tie boli vyčíslené za Prešovský kraj na 25,3 milióny korún. Ide o záchranné prace vykonane prostredníctvom miestnych a okresných povodňových komisii. Celkove škody na majetku boli vyčíslené na sumu 313 miliónov 230 tisíc Sk. Sú to škody u obyvateľov, na majetku obci, tiež občianskych združení, a na majetku v správe okresných a krajských úradov. Čo sa tyká okresov, najvyššie škody spôsobili povodne v okrese Bardejov - 52 miliónov Sk, Humenne - 37 miliónov Sk, Stará Ľubovňa - 34 miliónov Sk, Prešov - 21 miliónov Sk a Kežmarok - 19 miliónov Sk. Vedúci odboru civilnej ochrany obyvateľstva Krajského úradu Prešov Ladislav Hric zároveň poznamenal, že škody samostatne ešte vyčísli Povodie Bodrogu a Hornádu cez ministerstvo poľnohospodárstva. "Tam je očakávaný odhad tiež okolo 300 miliónov korún, potom sú to škody na poľnohospodárskych plodinách, tiež na infraštruktúre. Tieto bude vyčísľovať ministerstvo hospodárstva - ide o škody na plyne, elektrine, na vodovodoch. Samostatne budú vyčísľované tiež škody spôsobené v doprave. Tam sa rovnako odhadujú navyše 300 miliónov korún." L. Hric napokon uviedol, že Krajsky úrad Prešov povodňami spôsobené škody dáva do technického stavu ústrednej povodňovej komisie, ktorá bude spracovávať kompletnú správu povodňových škôd. "Po tomto pôjde do vlády," povedal Hric.
Na otázku, ako sa vzniknuté škody budú odškodňovať, vysvetlil vedúci odboru krajského úradu, že v minulosti to bolo tak, že v prvom rade sa uhradili náklady na záchranné prace, potom polovička škôd vzniknutých obciam. Hradili sa aj škody u tých obyvateľov ktorí ich mali nad sto tisíc Sk - dostali asi 30 tisíc Sk. Napokon sme sa L. Hrica opýtali, dokedy by vláda mala rozhodnúť o poskytnutí náhrad za povodňami vzniknuté škody. Uviedol že rozhodnutie očakáva do dvoch - troch týždňov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.