tohoto roku. Novelizácia okrem iného rieši aj problematiku nezákonného "prispôsobovania" si telefónnych, či bankových kariet. V prípade telefónnych kariet sa jedná o technologický postup, ktorým si šikovný "kutil" z bežnej karty s rýchlo sa znižujúcimi jednotkami vyrobí niečo, čo predstaviteľov telekomunikácii privádza do šialenstva. Nemožno sa im samozrejme čudovať, veď takýmito "zlepšovákmi" prichádzajú ročne o nemalé sumy. V prípade, že vás prichytia s takouto kartou, nik nebude oceňovať vašu technickú zručnosť, či cit pre mikrotechniku. A určite vám nepomôže ani argumentácia, že nie ste jej autorom. Veď nie je ani tak podstatný autor, ako skôr užívateľ. V lepšom prípade môže dôjsť k prepadnutiu karty a trest je peňažný. Ak šťastie nemáte, dostanete dva roky. Ale ak sa pri vyšetrovaní zistí, že sa jedná o vyššiu škodu, sudca má možnosť trestnú sadzbu zvýšiť na päť, v prípade organizovanej skupiny až na osem rokov. Samozrejme, že sme boli zvedaví aj na reakcie študentov, ktoré boli skutočne rôzne. Našli sa aj takí, ktorým bola táto problematika cudzia. Jednoducho o niečom takom nikdy nepočuli. Čo je veľmi zvláštne vzhľadom na dnešnú pretechnizovanú dobu.
"No čo už, je to obojstranne výhodný obchod. Prvotná investícia je trochu privysoká, ale niektorí týpkovia si ju kúpia. U nás na internáte v Blave to celkom frčí, neviem či aj tu. Kupujú ich najmä cudzinci. Veď keby mali za každý telefonát domov platiť bežné sumy, vyšlo by ich to podstatne drahšie. A čo sa týka ceny? Ja som to síce nekupoval, ale je to tuším nad dve tisícky. Cena záleží asi od druhu, no viac k tomu nepoviem", znela odpoveď istého poslucháča medicíny v Bratislave.
"O niečom takom som v živote nepočula. Narazil si na nepravú", odpovedala študentka prírodných vied v Košiciach. Svoj postoj k tejto záležitosti nám spostredkovali muži zákona: "Ja som sa za svojho päťročného pôsobenia v polícii stretol s niečím takým raz. Išlo o zahraničného študenta, Araba. S kolegom sme ho zadržali a dali predviesť na policajnú stanicu. O jeho osud som sa ďalej nestaral."
Podľa slov jeho kolegu, príslušníka mestskej polície, ak má niekto takýto úmysel, určite sa snaží vybrať si čo najmenej nápadné miesto. A najlepšie niekedy v noci, kedy je šanca prichytiť vinníka minimálna.
Ale ako znak toho, že polícia po "čiernych" telefonátoch ide, je aj rozhorčená reakcia môjho známeho.
"Keď som telefonoval z automatu v búdke, prišli k nej policajti a chceli vidieť moju telefónu kartu. Počkali kým dotelefonujem a potom mi ju skontrolovali."
Nech sú vám tieto riadky výstrahou. Lebo okúsiť chladné väzenské múry určite nie je príjemný zážitok. A tak:
"Falšovatelia kariet traste sa! Ideme po vás."
Autor: Peter Wolský
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.