Známy režisér Martin Hollý v sobotu oslávil významné životné jubileum
M. Hollý sa narodil 11. augusta 1931 v Košiciach. Po neukončených štúdiách na pražskej Filmovej a televíznej fakulte Akadémie múzických umení (FAMU) pôsobil v štúdiu krátkych filmov v Bratislave a štúdiu hraných filmov v Prahe. Cez dokumentaristiku sa postupne dostal k hranému filmu. Jeho debutom bola snímka Havrania cesta, ktorú nakrútil v roku 1962. Odvtedy má na svojom konte asi 35 celovečerných hraných filmov, ako aj niekoľko úspešných televíznych inscenácií. Mnohí kritici ho označujú za jedného z najzaujímavejších slovenských tvorcov. Žánrovo univerzálny režisér a scenárista prešiel takmer všetkými spôsobmi umeleckej tvorby. Od kriminálky Prípad pre obhajcu, cez komédiu Jeden deň pre starú paniu, až po psychothriller Súkromná vojna a rozprávku Soľ nad zlato. Divácku priazeň si získali aj jeho romanticko-dobrodružné filmy Medená veža a Orlie pierko, ktoré vznikali v krásnej tatranskej prírode. Medzi úspešné snímky patrí aj Balada o siedmich obesených, Horúčka a Signum laudis. Od 90. rokov nakrúca len v susednej Českej republike. Z tohto obdobia pochádza Zámok v Čechách, Cesta peklom a zatiaľ posledný 13-dielny televízny seriál Na lavici obžalovaných justícia.
Za svoju tvorbu získal Hollý aj viacero významných ocenení. V zahraničí uspeli napríklad jeho filmy Orlie pierko, Horúčka a Signum laudis. Posledný menovaný film, v ktorom hlavnú úlohu stvárnil Vlado Müller, si v roku 1980 odniesol z MFF v Karlových Varoch Krištáľový glóbus. Ocenenie na festivale v Monte Carle a Hollywoode získala aj Balada o siedmich obesených.
V posledných rokoch sa Hollý venoval aj dabingu, pričom za Hviezdne vojny dostal cenu za najlepší dabing v roku. Nedávno ho ocenili aj na festivale v Trenčianskych Tepliciach, kde dostal Zlatú kameru za celoživotné dielo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.