inými liekmi zapríčiniť smrť. Ľudia trpiaci na ischemickú chrobu srdca užívajúci Cholstat či iné druhy statínov by mali bezodkladne vyhľadať lekára a informovať sa o ďalšej liečbe.
Verejnosť v uplynulých dňoch šokovali správy o desiatkách úmrtí, ku ktorým došlo v USA v dôsledku svalovému kolapsu pri užívaní prípravku známeho ako Baycol či Lipobay v kombinácii s inými liekmi. Naši pacienti ho poznajú ako Cholstat, pričom firma Bayer ho v týchto dňoch sťahuje zo všetkých trhov.
"Liek sme stiahli okamžite po tom, čo prišlo v piatok nariadenie z krajského úradu," informovala nás pracovníčka košickej lekárne Furča Mgr. Lenka Šikorská. Rovnako tomu bolo vo väčšine ostatných lekární, no niekde sa o stahnutí prípravku dozvedeli o deň skôr.
"My sme dostali informáciu od Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv
e-mailom ešte vo štvrtok a krátko nato i od dodávateľskej firmy West- Export Import. Mali sme dve balenia Cholastatu, ktoré sme ihneď vylúčili z výdaja," povedal nám PharmDr. František Tamer, majiteľ pohotovostnej lekárne Aesculap, podľa ktorého vydali v lekárni od mája tohto roku do minulého týždňa presne 29 balení tohto lieku. Jeho účinnou látkou je hypolimidemikum - cerivastatín a podobne ako ďalšie statíny znižuje aktivitu enzýmu, ktorý v organizme katalizuje syntézu mevalonátu - prekurzoru cholesterolu. Dôsledkom jeho pôsobenia je zníženie hladiny cholesterolu v organizme.
"Statínov je viacero druhov. Na našom trhu sú okrem Cholstatu aj ďalšie prípravky, ktorých obsahovou látkou je niektorý zo statínov - Zocor, Vasilip, Lipostat, Lescol a Sortis, pred dvoma rokmi bol z predaja stiahnutý Mevacor. Tieto preparáty užívajú prevažne pacienti s ischemickou chorobou srdca, ich spoločnou vlastnosťou je možný výskyt nežiaducich účinkov, myopatií (svalová slabosť, precitlivelosť či bolesť svalov), ktoré sa môžu zhoršovať pri kombinácii s inými liekmi predovšetkým s fibrátmi. Kombinácia s nimi môže dokonca viesť k vzniku nezhubných nádorov priečne pruhovaného svalstva rhabdomyóze. V dôsledku toho môže dôjsť u pacientov ku svalovému kolapsu či zlyhaniu niektorých orgánov, najčastejšie srdca. Preto by sa o ďalšom užívaní týchto liekov mali čo najskôr poradiť so svojim lekárom," konštatoval F. Tamer. Ako dodal, počítačovou analýzou preskripcie v pohotovostnej lekárni bol zistený výdaj s kombináciu statínov a fibrátov v troch prípadoch. Ani v jednom prípade však nešlo o kombináciu s prípravkom Cholstat.
"Všeobecne je treba povedať, že na predpis statínov platía indikačné obmedzenie, predpisovať ich môžu len špecialisti - inernista, kardiológ či diabetológ za presne definovaných podmienok. Pacienti musia byť informovaní o možných nežiaducich účinkoch, kontraindikáciach a interakciách s inými liekmi a ich zdravotný stav by mal byť priebežne sledovaný, hlavne, laboratórne hodnoty transamináz. Nutné je dodať, že statíny majú síce negatívne vedľajšie účinky, avšak u pacientov s ischemickou poruchou srdca výrazne znižujú riziko úmrtia. Indikujúci lekár preto vždy musí zvážiť riziko terapie, predbežne by mal obmedziť ich kombináciu s fibrátmi, liekmi typu Duolip, Gevilon, Ipolipid, Lipanor, Lipanthyl, Regadrin " poznamenal Dr. Tamer.
Statíny na Slovensku užíva podľa odhadov asi 50 tisíc ľudí, z tohto desatina bola nastavená práve na Cholstat. Aj keď u nás zatiaľ nie je známy prípad úmrtia v dôsledku podávania týchto liekov, opatrnosť je na mieste. Ak statíny užívate, najlepšie bude čo najskôr vyhľadať lekára a dohodnúť sa s ním na ďalšom postupe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.