viac integrovať do medzinárodného spoločenstva. V správe Nations in Transit 2001 to uvádza americká mimovládna organizácia Freedom House, ktorá sa sústredí na vývoj v 27 postkomunistických krajinách.
Za vlády premiéra Mikuláša Dzurindu došlo na Slovensku k pozitívnym politickým a ekonomickým zmenám, ktoré sú okrem iného charakterizované inštitucionálnou stabilitou, legislatívnou reformou a zvýšeným rešpektovaním ľudských a menšinových práv. Krajina sa opäť zapojila do procesu integrácie - pri procese prijímania do EÚ dostihla svojich susedov, stala sa plnoprávnym členom Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) a presvedčila NATO, že je vážnym kandidátom na členstvo, uvádza sa vo výročnom dokumente, ktorý pokrýva obdobie od 1. júla 1999 do 31. októbra 2000.
Aby pozitívne trendy pokračovali, musí SR zintenzívniť reformné úsilie. Jediný spôsob, ako môžu reformné sily získať dostatočnú podporu verejnosti, je dôsledné napĺňanie politiky, ktorá prinesie konkrétne výsledky.
Národnostné menšiny majú na Slovensku efektívne kultúrne a občianske inštitúcie. To platí hlavne pre maďarskú komunitu, čo sa týka rómskych združení, je situácia horšia. Slabá politická reprezentácia slovenských Rómov je spôsobená ich extrémnou fragmentáciou. V krajine existuje takmer 20 rómskych politických strán, pričom všetky pokusy o ich zjednotenie zlyhali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.