v Čechách. Podľa zákona o náhradnom výživnom preberá zodpovednosť za vymáhanie výživného od nezodpovedného rodiča štát. V čase núdze poskytuje náhradné výživné, ktoré potom od neplatiča vymáha. Neplatičovi sa môže stať, že okrem dlhovanej sumy bude musieť zaplatiť aj penále a úroky z nezaplatených alimentov.
Návrh na štátom platené výživné presadila predsedníčka tieňovej vlády žien v Českej republike Jana Volfová. Zdôvodňovala ho takto: „Rodičovi, ktorému bývalý partner prestane platiť alimenty, dopĺňa rozdiel medzi príjmom a životným minimom štát. Okrem toho mu vypláca aj ďalšie sociálne dávky. Všetky tieto platby sú nevratné. Ak však budú ženy dostávať výživné od štátu v plnej výške, viac ako 70 percent z nich sa nedostane pod hranicu životného minima a nebude musieť poberať sociálne dávky."
U nás inštitút náhradného výživného podporuje predseda Smeru Robert Fico. V apríli vyhlásil, že predloží do parlamentu návrh na jeho zavedenie. Doteraz tak neurobil.
Poslankyňa za HZDS a exministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Oľga Keltošová chce navrhnúť valorizáciu výživného podobne, ako je to pri dôchodkoch. Spoločenstvo žien sociálnej demokracie presadzuje pri výživnom tabuľkovú formu. V nej by bola určená percentuálna výška, ktorú by musel vyživovateľ na dieťa mesačne posielať. Zohľadňoval by sa vek a počet detí v rodine.
Minulý rok bolo v Čechách evidovaných stotisíc neplatičov výživného. Na Slovensku sa podobná evidencia nevedie.
Autor: or
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.