reakcie. Jednou z nich je zrušenie práce na dohodu o vykonaní pracovnej činnosti.
Zrušenie tejto časti navrhlo ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré si od toho sľubuje vyriešenie zamestnávania načierno a zároveň zvýšenie právnej ochrany zamestnanca. Zamestnanec na dohodu nemal nárok na dovolenku a mohol byť prepustený s 15-dňovou výpovednou lehotou.
Namiesto dohôd o pracovnej činnosti by zamestnávatelia mali prijať ľudí do riadneho pracovného pomeru na kratší úväzok, alebo na dohodu o vykonaní práce. Dohody o pracovnej činnosti sa podľa predstaviteľov ministerstva práce často zneužívali a kryla sa nimi práca načierno. "Aj doteraz, ak išlo o opakovanú pracovnú činnosť, vykonávanú v určenom pracovnom čase, tak sa mal dohodnúť klasický pracovný pomer, a nie dohoda o pracovnej činnosti." povedala Mária Buchtová, vedúca oddelenia pracovných vzťahov a kolektívneho vyjednávania ministerstva.
Pre zamestnávateľa je však zamestnanec v riadnom pracovnom pomere menej výhodný ako zamestnanec na dohodu. Štatistiky potvrdzujú, že dohody o pracovnej činnosti využívajú najmä menšie podniky a živnostníci, ktorí takto ušetria na odvodoch. Zamestnať ľudí na plný úväzok bude pre nich často znamenať viac administratívy. "Zamestnať inštruktora na kratší pracovný úväzok bude pre mňa komplikovanejšie. Napríklad v zime je práce málo, musel by som ho prepustiť. Naopak, v lete potrebujem ľudí viac. Musel by som ich stále prijímať a prepúšťať, čo nie je flexibilné," hovorí majiteľ autoškoly Róbert Baranovič.
Študenti majú výnimku
Výnimkou, kde bude možné prijať zamestnanca na dohodu o pracovnej činnosti, je zamestnať študenta, aby tak nestratili možnosť privyrobiť si popri štúdiu. Zachovávajú sa tak v podstate všetky doterajšie predpisy o dohode o pracovnej činnosti a je určený len pre študentov. "Zákonník práce umožňuje študentom, aby uzavreli dohodu o brigádnickej práci študenta. Okrem toho môžu využiť dohodu o vykonaní práce v rozsahu maximálne 300 hodín ročne, zamestnať sa na kratší pracovný úväzok alebo uzatvoriť pracovný pomer na dobu určitú," hovorí Buchtová.
Problém s dôchodcami
Nový Zákonník práce však skomplikuje život dôchodcom. "Nový zákonník nehovorí o osobitnom inštitúte práce pre dôchodcov. Podľa Zákona o sociálnom zabezpečení však dôchodcovia môžu mať uzavretý pracovný pomer na dobu určitú - na 1 rok. Budú tiež môcť pracovať na dohodu o vykonaní práce alebo na základe pracovného pomeru na kratší uväzok - na dobu určitú," hovorí Buchtová.
Dohoda o vykonaní práce zostáva naďalej, bude však musieť byť uzavretá na vykonanie konkrétneho diela. Na takúto dohodu môže zamestnanec pre jedného zamestnávateľa odpracovať maximálne 300 hodín ročne.
Tieto dohody do istej miery zrejme nahradia dohody o pracovnej činnosti.
Barbora TANCEROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.