V jeho útrobách mal byť Urán 238 s hmotnosťou 18,39 kg. Pod prevoz smrť vyžarujúceho kontajnera z Uble do Košíc a neskôr do Svitu, odkiaľ mal byť prepravený na letisko Poprad s cieľom ďalšieho vyvezenia do Maďarska, sa malo podpísať deväť ľudí… Špeciálne policajné komando zaistilo dvoch Ukrajincov, troch Maďarov a štyroch Slovákov… Po skončení vyšetrovania, ktoré trvalo len dva mesiace, ich prokurátor obžaloval z trestného činu nedovolenej výroby a držania jadrových materiálov, ktorého sa mali dopustiť ako organizovaná skupina.
Po siahodlhom dokazovaní, vo vebruári 1997, Krajský súd v Košiciach vyniesol nasledovný verdikt: Milana B. a Józsefa K. z Maďarska spod obžaloby prokurátora oslobodil, zatiaľ čo ich spoluobžalovaných uznal vinnými v zmysle obžaloby. Ivanovi Jurievičovi P. z Ukrajiny, podnikateľke z Maďarska a ´domácemu´ Štefanovi B. naparil po 10 rokov basy, ďalšiemu Ukrajincovi Nikolajovi K. a dôchodcovi Zoltánovi B. z Miskolca po 8 rokov a košickým dôchodkyniam Anne S. a Helene Ch. uložil mimoriadne znížený trest, každej 4 a pol roka basy.
Aj keď, ako sme už písali, uvedený verdikt zaznel pred viac ako štyrmi rokmi, obžalovaní nenastúpili do výkonu trestu, pretože rozsudok nenadobudol právoplatnosť. Na základe ich odvolaní ho najvyšší súd zrušil a uránovú kauzu vrátil na došetrenie prokurátorovi s tým, že je nevyhnutné preskúmať obsah kontajnera a tiež vypracovať kontrolný znalecký posudok. Stalo sa. Dnes už nie sú žiadne pochybnosti o tom, či Urán v kontajneri je, alebo nie je… Do jeho útrob nakukli pracovníci istej košickej ´eseročky´. Rozpílili ho a zistili, že nie je naplnený rádioaktívnym materiálom obsahujúcim Urán 238 s hmotnosťou 18,39 kg, ako sa uvádzalo v obžalobe, ale že ochudobnený Urán sa nachádza len a len v jeho obale, čo je podstatný rozdiel…
Nová obžaloba prokurátora sa na súde dlho "neohriala". Ako sme sa dozvedeli, namiesto vytýčenia termínu pojednávania, bola uránová kauza opäť vrátená do prípravného konania. Stalo sa tak včera, na neverejnom zasadaní, keď senát Krajského súdu v Košiciach dospel k záveru, že v súvislosti s vypracovaním znaleckého posudku na obsah kontajnera, neboli splnené podmienky, ktoré ukladá paragraf 110, ods. 1, Trestného poriadku, ktorý hovorí: "Vo výnimočných, obzvlášť obtiažnych prípadoch vyžadujúcich osobitné vedecké posúdenie, môže orgán činný v trestnom konaní rozhodnúť o pribratí štátneho orgánu, alebo ústavu na podanie alebo preskúmanie posudku podaného znalcom." V uvedenom prípade sa tak nestalo, do konania bola pribratá eseročka…
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.