veľkých hospodárstiev, ale aj záhumienkov. Od piatku minulého týždňa chytili členovia poľnej stráže za výdatnej pomoci príslušníkov útvarov Krajského riaditeľstva Policajného zboru SR v Košiciach pri krádeži plodín v okrese Spišská Nová Ves 9 páchateľov, v okrese Trebišov zaznamenali dokonca 17 prípadov.
Ako uviedol včera na tlačovej besede zástupca riaditeľa Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach Milan Dvorožňák, v jednotlivých okresoch presúvajú do problémových oblastí policajné hliadky, poľnohospodárom sú k dispozícii aj členovia pohotovostného útvaru z Košíc, ktorí sa vlani pri ochrane úrody mimoriadne osvedčili.
Podľa vyjadrenia Zuzany Dzurendovej z Regionálneho odboru Ministerstva pôdohospodárstva v Spišskej Novej Vsi z polí miznú nielen zemiaky, ale aj kukurica, mak a ďalšie plodiny. "Farmársky zákon úrodu neochráni, jeho výkon je veľmi problematický, má veľa medzier, niektoré jeho častí sú v praxi nerealizovateľné," uviedla.
V okrese Trebišov, ktorý v minulosti patril k najväčším producentom zeleniny na východnom Slovensku, ju už prestali vo veľkom pestovať. Cieľom nájazdov zlodejov sa stávajú aj ovocné sady a vinice. Ako uviedol Dušan Podolec z Ministerstva pôdohospodárstva, regionálneho odboru v Trebišove, traja najväčší pestovatelia vinnej révy už prišli o 17,5 tisíca vysadených štepov, ovocinárom z Galafruitu ukradli 3,5 tisíca mladých ovocných stromov. V poslednom čase sú predmetom záujmu zlodejov aj chovy ošípaných a dobytka. "Na hospodárskom dvore, kde je niekoľko maštalí, nie je problém usmrtiť mladého býčka a na mieste ho vykostiť!" uviedol Podolec.
Podľa skúseností Andreja Sedlačka z Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Spišskej Novej Vsi páchatelia sa už prispôsobili aj farmárskemu zákonu, podľa ktorého krádež poľnohospodárskych plodín je trestným činom. Páchateľmi sú často mladiství, ktorí sú nepostihnuteľní: "Myslím si, že oveľa radikálnejšie by sa páchatelia mali postihovať v sociálnej oblasti," navrhol Sedlačko.
Tohtoročné skúsenosti pri ochrane úrody chce Krajský úrad v Košiciach využiť na formulovanie návrhov pre jednotlivé rezorty i novelizáciu farmárskeho zákona. "Dôvody sú známe rabovanie polí je odrazom ekonomickej situácie na východnom Slovensku." Podľa prednostu KÚ Štefana Vranovského na včerajšej porade v Košiciach masívne zaznela požiadavka opäť sa vrátiť k inštitútu pomocníka polície.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.