Najvyšší kubánsky predstaviteľ Fidel Castro si včera pripomenul svoje 75. narodeniny. O roku jeho narodenia sa však vedú diskusie
Záhadnosť bola vždy hlavným znakom kubánskeho "comandante en jeffe." Nevie sa napríklad nič o jeho súkromí, počte detí a manželstiev - ale ani o jeho zdravotnom stave.
Predseda vlády, strany a vrchný veliteľ kubánskych ozbrojených síl prežil bezstarostnú mladosť bez akýchkoľvek finančných problémov. Jeho idolom sa veľmi skoro stal známy bojovník za nezávislosť Kuby José Martí, o komunizme v tom čase nechcel mladý Fidel ani počuť. Obrat v jeho názoroch nastal po útoku na kasárne Moncada, následnom krátkom azyle v Mexiku a stretnutí s argentínskym revolucionárom Ernestom "Che" Guevarom. Po víťazstve revolúcie na cukrovom ostrove sa 16. apríla 1961 stáva z Kuby socialistický štát.
Castro bol vždy osobitne hrdý na revolučné výdobytky: na bezplatné vzdelávanie a vzornú zdravotnícku starostlivosť, ktorá dokázala znížiť detskú úmrtnosť na jednu z najnižších na svete a v tomto ohľade predstihla svojho času dokonca aj USA. Odkedy sa však Moskva rozhodla, že kubánsky brat sa bude musieť postarať o seba predovšetkým vlastnými silami, z revolučných vymožeností veľa nezostalo. Niekdajšie ukážkové zdravotníctvo melie z posledného, lieky možno dostať často len za tvrdú dolárovú menu a počet študentov na vysokých školách poklesol od roku 1989 o viac ako 50 percent.
"Výchova a dobré vzdelanie veľmi stratili na cene," hovorí profesor Carmelo Mesa-Lago, americký expert na kubánske otázky. Niet sa však prečo čudovať. Čoraz viac Kubáncov si začína klásť otázku: "Mám ako lekár s príslušným vzdelaním zarábať bezcenné pesos, keď môžem ako taxikár dostávať tvrdé doláre?"
Rovnako rapídne klesá aj hospodárstvo a životná úroveň kubánskeho obyvateľstva. Do rokov prišiel nielen Fidel Castro, ale zrejme aj výstavba karibského socializmu, uzatvára Die Presse.
Autor: Havana (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.