štátmi. Spomienkové slávnosti zatieňujú politické spory súvisiace s predvolebnou kampaňou pred blížiacimi sa regionálnymi voľbami v Berlíne.
V pozadí sporov je možná účasť reformných komunistov v krajinskej vláde po októbrových voľbách. Vládnuceho sociálnodemokratického starostu Berlína Klausa Wowereita (SPD) zvolili do funkcie aj s hlasmi Strany demokratického socializmu (PDS), ktorá je nástupníckym subjektom bývalej komunistickej strany NDR (SED).
Pri nedeľňajšej spomienkovej slávnosti predstavitelia Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Angela Merkelová a Kresťanskosociálnej únie (CSU) Edmund Stoiber ostro napadli SPD práve pre jej zbližovanie sa s PDS. Podľa Stoibera, kto sa spája s PDS, paktuje so socializmom z NDR.
Nemecká tlač sa včera sústredila na 40.výročie začiatku výstavby Berlínskeho múru a 13.august 1961 označila za jeden z najčernejších dní novodobej histórie Nemecka.
"Múr, ktorého výstavba sa začala pred 40 rokmi na príkaz vedenia bývalej NDR, neoddelil len východnú časť Nemecka od západnej, ale uzatvoril aj poslednú únikovú cestu z NDR. Postaral sa na viac ako 30 rokov o rozdelenie celej krajiny. Výstavba múru bola zločinom proti celému národu," citoval nemecký denník Süddeutsche Zeitung z prejavu spolkového prezidenta Johannesa Raua k výročiu začiatku výstavby Berlínskeho múru.
Hlavným iniciátorom výstavby bol niekdajší najvyšší stranícky a štátny predstaviteľ NDR Walter Ulbricht, spomína v rozhovore pre nemecký denník Die Welt exgenerál sovietskej spravodajskej služby KGB Sergej Kondrašov, ktorý je ešte aj dnes presvedčený o tom, že situácia v Nemecku na začiatku 60. rokov, vtedajšie aktivity NATO, smerujúce k potláčaniu ruského vplyvu na území bývalej sovietskej okupačnej zóny, si vyžadovali rozhodné opatrenia na kontrolu pohybu osôb v rámci Západného Berlína. "Nevedeli sme však presne, o aké formy opatrení by malo ísť a čo mieni v tejto oblasti podniknúť samotný Ulbricht. Za Ulbrichta a jeho rozhodnutia sme mohli len ťažko prevziať zodpovednosť," hovorí Kondrašov.Zo sovietskeho pohľadu bola situácia v Berlíne a v NDR kvôli obrovskému počtu utečencov, smerujúcich na Západ, neudržateľná. "Bola to však len ilúzia," priznáva Kondrašov.
Zodpovednosť za výstavbu Berlínskeho múru nesú Nikita Chruščov a Walter Ulbricht, konštatovalo včerajšie vydanie denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung a pripomenulo v tejto súvislosti hlavný cieľ Moskvy stabilizovať sovietsku moc vo východnej časti Nemecka a dokázať prevahu socialistického systému nad kapitalizmom.
Táto absurdná predstava spôsobila utrpenie desaťtisícom ľudí a viedla k nespočetným tragédiám.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.