osem šéfov regionálnych parlamentov. Podľa znenia zákona o voľbách do orgánov samosprávnych krajov (VÚC) najviac poslancov bude mať Prešovský kraj - 60. Keďže v rámci štátnej správy bude voľby do regionálnych parlamentov mať na starosti odbor vnútornej správy, oslovili sme na túto tému vedúceho tohto odboru na Krajskom úrade v Prešove Pavla Drotára (na obr.).
„Naozaj som už organizoval viacero volieb a môžem povedať, že v nich existujú určité algoritmy a zákonitosti. Čo sa týka volieb ro regionálnych parlamentov, politické strany si zatiaľ neuvedomujú, že koalície budú musieť uzatvárať na úrovni kraja. Nie je totiž možné, aby v Poprade niekto kandidoval v koalícii s istým politickým partnerom a potom v Prešove s iným." Drotár pokračoval, že tieto voľby budú iné ako komunálne.
„Nebude stačiť, ak niekto je doktorom, alebo učiteľom, lebo nieto takého učiteľa, alebo doktora, aby napríklad v Prešovskom okrese dokázal osloviť 160 tisíc voličov." Spomenul doplnkové komunálne voľby v Humennom: „Z 34 zvolených poslancov sú vlastne tridsiati doktori. Bez ohľadu na politickú príslušnosť. Už sa tu prejavil prvok osobnostno-profesionálny. Je však vylúčená vec, aby niečo podobne sa opakovalo pri voľbách do VÚC. Keď totiž strany nenasadia všeobecne známe osobnosti, tak to môže skončiť pre nich fiaskom. Na vidieku určite. Zoberme si trebárs okres Prešov. Má síce 160 tisíc obyvateľov, ale z toho je jedna 90-tisícová mestská aglomerácia a ostatné je vidiek. A predpoklad je taký, že účasť obyvateľov miest bude pri týchto voľbách oveľa nižší, ako na vidieku. Čiže šancu uspieť má Prešovčan, ktorý je známy nielen v meste, ale aj na vidieku. A bude druhoradé, či bude vystupovať za stranu koaličnú, alebo opozičnú."
Pavol Drotár sa následne vyjadril v tom zmysle, že neverí ústrediam politickým strán, aby dali zmysluplný pokyn na vytváranie koalícií. Podľa vedúceho odboru vnútornej správy krajského úradu budú politické strany koalície uzatvárať až v poslednej chvíli. „A budú z toho pekné zmätky. Obávam sa, že až do polnoci pred vypršaním termínu sa budú meniť zostavy. Politické strany si myslia, že je to politikum, ale sú to intrigy." V tejto súvislosti poznamenal, že podľa jeho názoru pri voľbách do regionálnych parlamentov sa aj renomované strany budú správať veľmi netypicky. „Veď keď budú kandidáti pôsobiť proti sebe v prvom kole volieb, tak v druhom kole sa už ťažko bude dať volič presvedčiť o opaku. Ak ja totiž budem hovoriť, že XY je lotor a potom po týždni prehlásim, že predsa podporujem toho lotra, tak aký to bude mať účinok na nestraníckeho voliča?" Zároveň poznamenal, že politické strany majú aj politológov, ktorí sa do týchto volieb budú snažiť preniesť skúsenosti napríklad z Veľkej Británie. „Tam ale skoro sto rokov pôsobia dve politické strany, takže aplikovanie ich skúseností na našu politickú scénu vedie len k ďalším zmätkom a vôbec nesmeruje k očakávanému vytriezveniu. Povedal by som to tak, že racionalita sa u politických strán dostaví až po volebnom neúspechu," dodal Drotár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.