(PDP) Sedlice, okres Prešov, o ktorú prejavil interes aj samotný predseda parlamentu. Družstvo má záväzky voči Všeobecnej úverovej banke (VÚB), a. s., pobočke Prešov.
Podľa jeho slov má družstvo ochotu splácať úvery podľa reálnych finančných možností a na základe splátkového kalendára, pričom už splatilo 1,6 milióna korún, no „VÚB pristúpila k radikálnemu opatreniu a dňa 11. apríla 2001 družstvo obdržalo oznámenie o začatí exekúcie na celý majetok PDP Sedlice".
„Podľa slov predsedu družstva Ing. Kella uvedená exekúcia znamená likvidáciu družstva aj napriek poskytnutej štátnej dotácii na rekonštrukciu farmy dojníc vo výške 3, 497 000,- Sk a podporného fondu vo výške 3,500 00,- Sk. Taktiež aj straty zamestnania približne 80 pracovníkov družstva v oblasti, kde je nezamestnanosť cez 20 percent," skonštatoval Kaliňák.
Priblížme si teda okolnosti, za akých k celej kauze došlo.
Podľa Kaliňákových slov prevzalo PDP Sedlice po svojom právnom predchodcovi JRD Pokrok Sedlice tri úvery od VÚB Prešov pred rokom 1990, a to vo výškach 10,3 milióna (úver TOZ), 3,3 milióna (prevádzkový krátkodobý) a 3,162 milióna korún (investičný dlhodobý).
„Počas rokov 1990 až 1992 bol dlhodobý úver splatený a úver na TOZ rozdelený v pomere 50 percent pre VÚB Prešov, (5,15-milióna) a 50 percent pre Konsolidačnú banku Praha. Po rozdelení republiky prešiel úver na TOZ na Konsolidačnú banku Bratislava. Úver na TOZ vedený vo VÚB Prešov bol v rokoch 1991 - 1996 splatený vo výške 4 236 856 Sk," uviedol Migašov asistent, pričom dodal, že stav úverov k 1. januáru 2001 bol: krátkodobý úver na obežné prostriedky - 7,9 milióna, nezaplatené úroky z krajského úradu - takmer 2,1 milióna, dlhodobý úver na zásoby (TOZ) - necelý milión a nezaplatené úroky z dlhodobého úveru - vyše tridsaťtisíc korún.
Ako ďalej uviedol, na uvedené úvery si VÚB Prešov uplatnila záložné právo na farmu dojníc a mechanizačné dielne vo výške takmer 24 miliónov. „V roku 2000 prehodnotila VÚB, a. s., pobočka Prešov záložné právo na uvedené nehnuteľnosti, podľa svojich interných predpisov znížila výšku záložného práva na uvedené nehnuteľnosti na 1,7 milióna korún. Na základe tohto prehodnotenia žiadala VÚB do založenie záložného práva na ďalšie nehnuteľnosti z majetku družstva a to administratívnu budovu a budovu PV, ktoré ohodnotila na 1,2 milióna korún, pričom hodnota budov je šesť miliónov," povedal M. Kaliňák.
V roku 1998 podala banka na sedlické družstvo súdnu žalobu a uspela. Ako uvádza asistent šéfa parlamentu, po rozhodnutí Krajského súdu v Prešove v prospech banky pristúpilo PDP Sedlice k jednaniu s VÚB Prešov o splátkach úveru a do polovice tohto roka uhradilo už spomínaných 1,6 milióna korún.
Ďalšie rokovania však stroskotali. Družstvo totiž nesúhlasilo s dozaložením svojho ďalšieho majetku, lebo je „nemysliteľné, aby na úvery vo výške asi deväť miliónov požadovala banka krytie 30 miliónovým majetkom PDP". Družstvo pre rok 2001 navrhlo splátkový kalendár vo výške stotisíc mesačne.
„Tento splátkový kalendár navrhli v rámci finančných možností aj vzhľadom k tomu, že družstvo v júli 2000 započalo s rekonštrukciou farmy dojníc a výstavbou dojárne, ktorú predpokladajú dokončiť do konca roka. Pri tejto investičnej činnosti v roku 2000 preinvestovali 5 790 000 Sk a v roku 2001 je potrebné preinvestovať 4 204 000 Sk," uviedol Michal Kaliňák a pokračoval: „Na uvedenú rekonštrukciu a výstavbu dojárne družstvo požiadalo Ministerstvo pôdohospodárstva SR o dotáciu na nákup technológie a stavebné práce, ktoré obdržali dňa 3. júla 2001 vo výške 1 179 000 Sk. Pre zabezpečenie prostriedkov na uvedenú investíciu požiadali aj o pôžičku zo Štátneho podporného fondu pôdohospodárstva a potravinárstva SR, ktorá bola schválená dňa 7. decembra 2000 vo výške 3 500 500 Sk s dohodnutými splátkami na osem rokov." Ako tiež dodal, pre ďalšie splácanie istiny krátkodobého úveru na obežné prostriedky navrhovalo družstvo aj výnosy z predaja bytoviek, pričom sa jedná o 30 bytov, z ktorých je predpokladaný výnos dva až 2,5 milióna korún.
Z toho všetkého vyplýva, že riaditeľ PDP Sedlice sa obáva likvidácie družstva po tom, čo banka pristúpila „k exekúcii na celý majetok PDP". Jozef Migaš podporuje vytvorenie splátkového kalendára, na základe ktorého by PDP Sedlice banke platilo stotisíc mesačne. Prečo s tým teda prešovská pobočka VÚB nesúhlasí?
„Poľnohospodárske družstvo podielnikov Sedlice je právnym nástupcom jedného z poľnohospodárskych družstiev v regióne, ktoré pristúpili k zániku rozdelením bez likvidácie na dve družstvá, z ktorých len jedno malo byť pri delení zaťažené záväzkami voči veriteľom, prevažne záväzkami bankovými. Výsledkom tohto kroku, ktorý vyústil do súdneho sporu, je rozhodnutie súdu o tom, že záväzky voči banke musia splniť obidve družstvá vzniknuté rozdelením, ale aj ich povinnosť nahradiť banke všetky súdne poplatky s tým spojené," povedal nám hovorca VÚB, a. s., Norbert Lazar a pokračoval: „V bežnej praxi je obvyklé, že v situácii, keď má veriteľ právoplatné súdne rozhodnutie, je dlžník tým subjektom, ktorý sa snaží s veriteľom dohodnúť a ponúknuť pre veriteľa prijateľný spôsob riešenia. Takéto racionálne riešenie zo strany dlžníka nebolo predložené. To znamená, že banka musela zvoliť vlastnú cestu postupu ošetrenia vlastnej pohľadávky." Podľa jeho slov VÚB deklaruje pozitívny postoj ku klientom, no zároveň aj účinné riešenie problémov. „Okolnosti predchádzajúce exekúcii najlepšie pozná samotný dlžník, pričom hlavnými dôvodmi tohto krajného riešenia bola neochota splnenia akýchkoľvek požiadaviek VÚB ako veriteľa a absencia snahy preukázať dobrú vôľu splatenia svojho dlhu," dodal hovorca banky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.