strany sa ďalšieho laboratórneho rozboru prieskumných geologických vrtov dožadujú občania, ktorí zosuvom majú poškodené domy. Prezentované výsledky hovoria však nie o frontálnom zosuve, ale o zmene podložia pod poškodenými domami. V dôsledku toho si zrejme náklady na stabilizovanie budú musieť nárokovať u poisťovní. Na druhej strane je nespokojná aj miestna štátna správa, ktorá vyčíta mestskej samospráve nedostatočnú koordinovanosť postupu pri tomto probléme.
Na článok v našom denníku, v ktorom sme informovali o poslednom stretnutí zástupcov Okresného úradu (OÚ) a Mestského úradu vo Vranove nad Topľou ohľadne postupu prác na sanácii zosuvu v mestskej časti Vinice, reagoval prednosta OÚ Igor Pribula. Uviedol, že stretnutie bolo iniciované nimi nielen kvôli vyhodnoteniu stavu, ale aj kvôli tomu, že v tomto prípade nebol koordinovaný postup mesta s okresnou havarijnou komisiou.
„Veci sa majú trocha ináč, ako boli prezentované," uviedol pre náš denník I. Pribula a pokračoval: „Na druhom zasadnutí okresnej havarijnej komisie, na ktoré boli prizvaní aj zástupcovia ministerstva životného prostredia, sa dohodol postup. Lenže primátor unáhlil svoje kroky, a v čase kedy zasadala havarijná komisia už bol na ministerstve životného prostredia a podal žiadosť o prefinancovanie prác v tejto oblasti. Žiadosť však bola zle formulovaná. Znela na prefinancovanie zabezpečovacích prác - a ministerstvo životného prostredia môže poskytnúť prostriedky len na titul prieskumných prác. K tomu firme Siegep z Košíc primátor zadal vykonanie prieskumných prác vopred, bez toho aby tento krok mal odsúhlasený ministerstvom životného prostredia. Účelom cesty na ministerstvo koncom minulého týždňa nášho pracovníka a pracovníka mestského úradu bolo dať do poriadku tieto záležitosti. V prípade, že nebudeme úspešní, tak to vyzerá, že mesto pri vykonávaní týchto prác išlo na vlastnú päsť a náklady bude znášať zo svojho rozpočtu. Snaha štátnej správy o koordináciu postupu bola napraviť to. Hľadáme cesty, aby mesto nemuselo nemuselo platiť tieto práce a preto sa žiadosť bude robiť nanovo."
Prednosta OÚ vo Vranove nad Topľou ďalej uviedol, že minister životného prostredia v liste konštatuje vážnosť situácie, ktorá si vyžaduje urýchlené riešenie, ale upozorňuje aj na nesprávnosť postupu mesta a komplikácie s úhradou prieskumných prác, pretože firma Sigep z Košíc nemá oprávnenie na vykonávanie geologických prác. Okrem toho zadávateľom takýchto prác má byť ministerstvo a nie mesto.
O vyjadrenie k tomuto sme požiadali aj primátora mesta Vranov nad Topľou Milana Mušku: „Ak sme konali rýchlo, tak jedine v záujme občanov. Dostali sme list z ministerstva životného prostredia podobného znenia, ale ohradili sme sa voči nemu, pretože pán Francen, ktorý písal tento list, vydal oprávnenie pre spomínanú firmu a je pod tým oprávnením aj podpísaný. Z ministerstva sa potom ospravedlnili, že zle hľadali a preto to aj zle interpretovali. Samozrejme, že treba upresniť žiadosť, ale nie každý spadol z neba učený, aby vedel ako majú presne vyzerať žiadosti a aké sú formuláre na tom - ktorom ministerstve. Všetko sa dohodlo a všetko je v poriadku. Dokonca v lepšom, ako som si myslel, lebo som čakal, že dostaneme len časť nákladov, ktoré sme vynaložili na hydrogeologické prieskumné práce."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.