s bývalým športovým lekárom futbalistov Lokomotívy a 1. FC Košice MUDr. Jánom MICHALKOM
(jsv)
Známy fínsky vytrvalec Paavo Nurmi raz povedal: "Trénujte! Stojatá voda a odpočívajúci ľudia sú mŕtvi." Skúsenosti zo života ukázali a výskumné štúdie potvrdili, že sústavná pohybová aktivita môže pomôcť človeku (aj po 50-ke) udržať si dlhšie biologickú sviežosť, telesnú zdatnosť, predchádzať chorobám krvného obehu, ktoré dospelého a staršieho človeka najviac ohrozujú.
OUT
- Nikdy sa neznížte k použitiu dopingu!
IN:
- Ranná rozcvička denne a tri až päťkrát týždenne po hodine trénigu. Najdôležitejšie je pravidelne a systematicky cvičiť po celý život. Cvičenie by malo zamestnať veľké svalové skupiny pravidelne, rytmicky, vytrvalostným spôsobom. Zo zdravotného aspektu odporúčam: zrýchlenú chôdzu na 30 min., pešiu turistiku, kondičný beh, plávanie, cykloturistiku, z hier futbal, basketbal atď.
OUT:
- Zdravé srdce nemôžeme mať pri nečinnosti, pri živote bez pohybu, najmä keď sa prihlásia roky. Keď začíname starnúť, keď máme prebytočné kilá a spohodlneli sme.
IN:
- Pravidelná starostlivosť o hygienu ochraňuje telo pred nečistotou, zvyšuje odolnosť voči zmenám prostredia, znižuje možnosť ochorenia, odstraňuje urýchlene únavu po cvičení, behu či tréningu.
OUT:
- Je dôležité zachovať potrebné odstupy medzi príjmom potravy a podávaním výkonu. V žiadnom prípade si nedávajte veľké jedlo menej než 3 hodiny pred začiatkom pohybovej aktivity a nejedzte po športovom výkone skôr než po 45 minútach.
IN:
- Dajte si pred tréningom takú stravu, ktorá obsahuje dostatočné množstvo ľahko stráviteľných cukrov (maltodextrénov). Po výkone obmedzte na minimum príjem tukov. Dodržujte tzv. pitný režim. Najvhodnejšia technika pitia je táto: Pred výkonom trvajúcim 30-60 min. sa pije prvá dávka 3-5 dcl nápoja pol hodiny pred začiatkom záťaže. Nápoj musí byť dostatočne hypotonický, obsahujúci ióny sodíka a draslíka, aby sa dobre vstrebával. Vhodné sú iontové nápoje. Tie by mali mať odpovedajúcu teplotu - 10-12 stupňov C v lete a 12-15 stupňov C v zime.
OUT
- Pred záťažou nepite presladené nápoje obsahujúce látky dráždiace zažívací systém. Ide o nápoje, ktoré obsahujú kofeín, chinín, oxid uhličitý, nevhodná je teda i káva, čaj, coca-cola, pivo a pod.
IN
Pri obliekaní a obúvaní sa riaďte primerane počasiu a druhu športovej činnosti. Chráňte si celé telo pred prechladnutím. Udržujte športovú obuv v čistote, noste takú veľkosť, ktorá je prispôsobená veľkosti a tvaru nohy, tak isto je to aj pri ponožkách. Odev i obuv sa čo najčastejšie menia, vetrajú, čistia a podľa potreby sušia. Športový odev a obuv sa má používať len pri tréningu, alebo súťaži.
OUT
- Hoci sa hovorí, že príroda je tou najlepšou telocvičňou, za určitých situácií je lepšie stiahnuť sa do hál, do krytých športových zariadení. Športovať je najlepšie na štadiónoch, ihriskách, lesoparkoch a nie na frekventovaných cestách, kde okrem rizika zrazenia autom, motorkou, ale aj bicyklom je nebezpečné inhalovať produkty spaľovania benzínu. Nadmerné pôsobenie tepla (nad 30 stupňov C) a slnečného žiarenia na organizmus človeka pri športovaní môže spôsobiť prehriatie, tepelný úpal a dehydratáciu. Pri teplotách pod nulou ľahšie vznikajú svalové zranenia, nedajú sa ignorovať negatívne vplyvy na funkciu pľúc, vzniká kašeľ - vytvárajú sa hlieny v prieduškách, zvyšuje sa riziko infekcie a vzniku omrzlín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.