všetky veselé i smutné pointy. To, čo beží teraz, už nie je ani slušná paródia, ale paródia na paródiu. Námetom na rozjímanie ešte tak môže byť, prečo politici a novinári sa tak tvrdošijne stále držia slova "reforma", keď nekonečná sága je už celkom o inom. Nebolo by lepšie v tomto pozdnom auguste, mesiac a pol po mŕtvici, napríklad "prestavba verejnej správy"? Alebo rovno - perestrojka?
V piatok sa konečne naplno vyjavilo, o čom už vtáčky rok čvirikali: Tzv. podstata celej reformy (ktorou sa všetci oháňali pri argumentácii, prečo je nepodstatný počet vyšších celkov), teda prenos kompetencií na regióny a obce, v princípe ani neexistuje. Rada vlády pre verejnú správu totiž zhodila zo stola návrh zákona "o prenose niektorých pôsobností rezortov na regióny a obce" a vrátila ho predkladateľovi - min. vnútra - na dopracovanie. I tento čisto úradnícky orgán tak musel urobiť, keďže viacero rezortov nenominovalo do zoznamu právomocí, ktorých sa hodlá zriecť v prospech samospráv, ani jednu (!!). To je naprosto unikátny výkon, ale zároveň aj superpríznačný moment, ktorý nadovšetko ilustruje, v čom spočíva a kde pramení rozdiel medzi reformou a perestrojkou...
Procedurálne to znamená presne toľko, že tento kľúčový zákon, v ktorom sa koncentruje obsah i zmysel celého projektu, nemá v septembri šancu na parlamentné schválenie. Jednoducho preto, lebo sa nestihne, na čom nič nemôžu zmeniť ani divoké porady u ministra Šimka, ktoré začal zvolávať. Meškaním kompetenčného zákona sú následne ohrozené aj ďalšie štyri nadväzujúce normy, keďže SMK, KDH i OKS signalizovali, že pred "kompetenčákom" nič iného nepodporia. Iná možnosť ešte je, že zvyšok "reformnej" legislatívy, ktorý sa na schôdzu, začínajúcu 4. septembra, dostane, poschvaľuje už osvedčená nová koalícia - HZDS, SNS, SDĽ, SOP a prípadne SDK(Ú). Samozrejme, k obrazu svojmu. Čo je aj skvelé apropo na júlové-jalové reči optimistov typu "reforma ešte nie je pochovaná, dá sa predstaviť aj pri počte 8 VÚC, pretože závisí od kvality ďalších prijímaných zákonov". Nuž, ako teória to nemá chybu. Akurát že kvalita akýchkoľvek zákonov zásadne závisí predovšetkým od toho, kto ich pripravuje a schvaľuje. A u reformy verejnej správy, ktorá nie je rezortná, ale komplexná prierezová záležitosť, stonásobne.
Najvýrečnejšie, čo sa týka jesennej i ďalšej prognózy, sú vykrúcačky ministra Šimka, ktorými reagoval na vrátenie zákona. Sľúbil apelovať na kolegov ministrov, aby urýchlene dopísali do návrhu zákona "svoje" kompetencie, čiže vykonali robotu, ktorú "nestihli" od apríla 2000. Presne vtedy totiž vláda UZNESENÍM prijala Nižňanského koncepciu, ktorá EXPLICITNE menovala 87 právomocí, čo majú prejsť z ústredných orgánov na regióny a obce. Vzrušujúcou otázkou je, prečo by ministri a ich aparáty, čo za pätnásť mesiacov neobjavili JEDINÚ kompetenciu, vhodnú na odovzdanie nižšie, to mali dokázať za pätnásť dní. Sám Šimko odpoveď nevie, jeho rezort je totiž iba "koordinátor, ktorý pripravuje zákon na základe návrhov rezortov, ktoré riadia ich vlastní ministri a nesú za ne aj zodpovednosť". A prichádza vrchol; ak ministri odmietnu aj teraz zosúladiť svoje návrhy s koncepciou, podľa Šimka "neexistujú páky, ako ich donútiť".
Vďaka "reforme" sa nám naskytá panoramatický obraz totálnej anarchie: Existuje uznesenie vlády, ktoré je záväzné práve a len pre členov vlády, práve oni ho však rok a pol ignorujú (a chystajú sa aj naďalej). A na toto, podľa Šimka, niet lieku. Nuž, omyl - v normálnych pomeroch by strany, ktorých ministri odmietajú plniť rozhodnutia vlády, ktorú túto strany tvoria, jednoducho odvolali. Alebo by tak urobila poslanecká väčšina, ktorá vytvára vláde parlamentnú podporu. Šimkovo priznanie o nemožnosti ovplyvniť veci vypovedá o tom, čo tvrdíme už dávno - v tejto koalícii sú rozvrátené hierarchické, zodpovednostné i politické väzby. Je to však aj obraz podivuhodnej schizofrénie - predsa uznesenie vlády odhlasovali tí istí ministri, ktorí ho ako šéfovia rezortov neplnia.
Malina navrch - jedným z rezortov, ktoré nedali do zákona ani jedinú kompetenciu, je aj samotný "koordinátor", teda vnútro. Tu už naozaj niet čo ďalej komentovať. Jeho štátny tajomník Budiak z SOP, ktorý mal RVS celý čas pod palcom, však včera na tlačovke nezabudol upozorniť na hriešnikov - s výnimkou seba. Koreň zla ale neleží ani na vnútre, a už vôbec nie u Nižňanského s Miklošom, na ktorých teraz budú všetci váľať vinu. Absurdum tohto stavu spočíva už tam, že na krach je akosi z princípu odsúdený taký systém, v ktorom o presune vlastných právomocí majú rozhodnúť dotknuté rezorty. Také čosi nezafungovalo ešte nikde na svete. Nemohlo ani na Slovensku, od kvalít celej koalície odhliadnuc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.