neschválilo. Novinárom to včera oznámil vicepremiér, podpredseda SMK Pál Csáky, ktorý naďalej presadzuje zotrvanie strany vo vládnej koalícii. Odmietol zároveň tvrdenie niektorých médií, podľa ktorých zmenil svoje pôvodné stanovisko k tejto otázke.
Vystúpenie SMK z koalície by podľa neho znamenalo vypovedanie Koaličnej dohody, čo tento dokument jasne zakotvuje v predposlednom článku. Ak Republiková rada 25. augusta schváli odchod strany z vlády, SMK musí 27. augusta na Koaličnej rade informovať partnerov o dôvodoch svojho konania, zdôraznil. Následne by traja členovia vlády a štyria štátni tajomníci podali demisiu.
Csáky vyhlásil, že sa usilovali SMK dôstojne zastupovať a plniť programové vyhlásenie vlády a aj prípadný odchod z vlády bude dôstojný.
Csáky odmietol bližšie konkretizovať obsah správy, ktorú predložil Predsedníctvu SMK a ktorá sa zaoberala možnými rizikami odchodu strany z vlády. Ako povedal, bez ohľadu na rozhodnutie Republikovej rady v SMK nevznikne nijaké napätie. "Všetci prijmeme rozhodnutie Republikovej rady, či už bude také, alebo onaké," dodal.
Odmietol zodpovednosť strany za situáciu vzniknutú vo vláde. "Je to spoluzodpovednosť všetkých členov vládnej koalície." Vyslovil zároveň pobúrenie nad tým, že "Mečiar je niekde pri mori a my tu rozbíjame tak ťažko vytvorenú koalíciu". Označil za veľkú hodnotu, že po roku 1989 sa SMK stala súčasťou vlády SR. Podľa Csákyho však v súčasnej vládnej koalícii je "veľmi vysoká úroveň egoizmu". Ak sa to neprekoná, bude trpieť podľa neho nielen politická elita, ale celá spoločnosť.
O podpore SMK z pozície opozície menšinovej vláde je podľa Csákyho "absolútne predčasné hovoriť". Zdôvodnil to tým, že po prípadnom odchode SMK sa zmení pomer síl vo vláde. To znamená pomer medzi pravicou a ľavicou, ako aj ďalšie veľmi dôležité prvky vládnutia. "Tá vláda bude už o niečom inom," usúdil.
Csáky totiž nie je presvedčený o možnosti vytvorenia menšinovej vlády, pričom pripustil aj pád celého kabinetu. Kartu v tejto otázke držia v rukách SDĽ a SOP. Ony sa musia rozhodnúť, ktorou cestou pôjdu, povedal. Strana maďarskej koalície môže podporovať len takú vládu, s ktorej politikou sa môže stotožniť. Ak dôjde "k určitým posunom", Csáky je presvedčený, že SMK podporu takejto vláde nesľúbi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.