európsku integráciu Márii Kadlečíkovej to včera tlmočil chargé dďaffaires USA na Slovensku Douglas Hengel.
Hengel pripustil, že odchod SMK môže poškodiť "veľmi krehký obraz o Slovensku" v zahraničí a bol by to aj signál o politickej nestabilite v krajine. Optimálne by podľa neho bolo, keby koalícia zotrvala vo svojom súčasnom zložení.
V súvislosti s ambíciami Slovenska dostať na budúci rok pozvánku do NATO Hengel podľa vicepremiérky nehovoril priamo o ich ohrození. Upozornil však na to, že Slovensku sa podarilo vylepšiť si svoj obraz v zahraničí, a práve ten môže byť narušený.
Stretnutie sa uskutočnilo z iniciatívy amerického zástupcu. Vicepremiérka mu prisľúbila, že bude o obavách USA hovoriť s jednotlivými politickými stranami vrátane maďarskej koalície. Novinárov o stretnutí informovala vicepremiérka Kadlečíková.
MEDZITITUL: Obavy vyjadrili viacerí veľvyslanci krajín EÚ
Viacerí veľvyslanci krajín Európskej únie (EÚ) na Slovensku vyjadrili podľa štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí SR Jána Figeľa v poslednom čase znepokojenie či obavy z politického vývoja na Slovensku po avizovanom odchode Strany maďarskej koalície (SMK) z koalície.
Ako Figeľ uviedol, tieto signály treba brať vážne, najmä vzhľadom na budúci "kľúčový rok" pre euroatlantické integračné ambície Slovenska. Pripomenul pritom budúcoročný záver prístupových rokovaní SR s EÚ a summit Severoatlantickej aliancie v Prahe. Odchod SMK z koalície a vytvorenie menšinovej vlády môže podľa Figeľa zásadne skomplikovať doterajšiu stabilnú politickú situáciu. "Obraz krajiny, ktorej vnútorný vývoj by bol málo predvídateľný, nie je dobrým východiskom pre historické rozhodnutia," konštatoval.
MEDZITITUL: Zodpovednosť bude niesť SDĽ a SOP
Odchod Strany maďarskej koalície (SMK) z vlády a následná politická nestabilita podľa predsedu Výboru NR SR pre európsku integráciu Františka Šebeja ohrozí vstup Slovenska do Severoatlantickej aliancie (NATO). Ako včera uviedol, zodpovednosť za to budú niesť Strana demokratickej ľavice (SDĽ) a Strana občianskeho porozumenia (SOP), ktoré svojimi postojmi "v podstate vyháňajú maďarskú politickú reprezentáciu z vlády".
Obavy ktoré u vicepremiérky Kadlečíkovej vyjadril chargé dďaffaires veľvyslanectva USA v SR Douglas Hengel, vníma Šebej "mimoriadne vážne". Ako zdôraznil, Hengel tlmočil názor vlády USA.
Podmienkou pre kvalifikovanie sa na pozvánku do NATO je podľa Šebeja prodemokratická vládna reprezentácia zároveň rešpektujúca požiadavky menšín.
"V danom okamihu to vnímam tak, že SDĽ a SOP sa väčšinovo správajú presne spôsobom, ktorý priviedol Slovensko do izolácie," konštatoval Šebej. "Ten, kto ohrozuje politickú budúcnosť Slovenska nie je SMK, ale komunisti v rozličných straníckych tričkách... Nie Maďari hrajú na etnickú kartu, SDĽ a SOP na ňu hrá," povedal.
MEDZITITUL: Weiss: SMK by mala brať do úvahy integračné úsilia SR
SMK by mala pri úvahách o odchode z koalície brať do úvahy integračné ambície Slovenska a nepodliehať emóciám, pocitom krivdy, či urazenosti, tvrdí poslanec NR SR Peter Weiss.
Obavy z vývoja na Slovensku po prípadnom odchode SMK z koalície počul poslanec Weiss podľa vlastných slov aj od ďalších diplomatov.
"Šancu na integráciu by sme druhý raz nemali prepásť, pretože celá krajina na to doplatí tým, že budeme dlhšie žiť s veľkými regionálnymi nerovnosťami a na Slovensku sa budú dlhšie vyskytovať pásma chudoby," tvrdí Weiss.
MEDZITITULL: Keltošová: Obavy USA by mali pozitívne ovplyvniť rozhodnutie SMK
Obavy USA by mali "pozitívne" ovplyvniť rozhodnutie Strany maďarskej koalície odísť z vládnej koalície, tvrdí poslankyňa NR SR Oľga Keltošová.
Najvyšší orgán SMK by mal zohľadniť potrebu SR a najmä jej integračné ambície, povedala v reakcii pre TASR. Už vstup SMK do súčasnej vládnej koalície bol podľa Keltošovej riskantným krokom. Jej rozhodnutie rok pred parlamentnými voľbami z koaličnej vlády vystúpiť je zároveň dôkazom o tom, že strana nie je politicky stabilná.
MEDZITITUL: SMK nechce ohroziť integračné kroky, ani stabilitu tejto vlády
Strana maďarskej koalície (SMK) nechce ohroziť integračné kroky a ani stabilitu slovenskej vlády. Uvedomuje si, že prítomnosť zástupcov SMK vo vláde znamená pilier stability. O nej však mali premiér, SDĽ a SOP rozmýšľať už skôr, reagoval podpredseda SMK Árpád Duka-Zólyomi na včerajšie vyjadrenia chargé dďaffaires USA na Slovensku Douglasa Hengela, že odchod SMK z vlády môže poškodiť "veľmi krehký obraz o Slovensku v zahraničí".
Uvedené strany podľa Duku-Zólyomiho v takých intenciách asi nikdy nerozmýšľali. "Teraz bijú na poplach: SMK nerobte to! Čo bude s medzinárodnými vzťahmi a budúcnosťou Slovenska? Mali o tom rozmýšľať skôr, aby nevzniklo takéto napätie v koalícii," dodal podpredseda SMK.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.