ktorý by sa pri skvoste gotiky aspoň na chvíľu nepristavil a neobdivoval nádhernú kamennú čipku, výnimočnú, mimoriadne bohatú výzdobu interiéru i exteriéru.
Vlastníkom jedinečnej pamiatky je Rímsko-katolícky farský úrad sv. Alžbety. Sprístupnením zrekonštruovanej severnej veže, ktorá bola donedávna pre smrteľníkov trinástou komnatou, ju ešte viac zatraktívnil. Po točitých kamenných schodoch sa dostanete až do výšky 67 metrov. Nuž a odtiaľ je výhľad na mesto a okolie vskutku úchvatný. Dokonca aj starí Košičania radi zaplatia 20 Sk za neopakovateľný a doteraz nepoznaný pohľad.
"Košice majú auru najvýchodnejšej bašty západnej civilizácie. Práve to nás sem prilákalo. Dóm je skutočne skvostný. Realita dokonca predčí dobrú povesť Košíc. Radi sa sem vrátime," hovorí Jan Froňka z Prahy.
Nadšením híkajú aj mladí Američania. "Musím priznať, že sme mali trochu obavy pred cestou na východ. Teraz sa nad tým len smejeme. Zaujala nás bohatá história a množstvo pamiatok. Katedrála je úžasná. O niečom takom môžeme u nás len snívať," usmieva sa John Palkovich z Ohia. Svojich priateľov prilákal na východ Slovenska, aby im ukázal rodisko svojich starých rodičov.
Pri Dóme sv. Alžbety sa v priebehu dňa mieša angličtina s maďarčinou, nemčinou, francúzštinou, španielčinou, češtinou. Unesená je aj Lucie Kovaříková z Plzne, študentka dejín umenia na Karlovej univerzite v Prahe: "Gotické portály sú skutočne výnimočné. A vôbec nepreháňam keď Dóm svätej Alžbety prirovnám k Chrámu svatého Víta! Je to klenot gotiky. Akurát nerozumiem, prečo u vás ešte stále vládne socík."
Pred vstupom do severnej veže kúpila Lucie za 25 Sk päťjazyčného sprievodcu Dómom sv. Alžbety. Stručná, prehľadná, bohato ilustrovaná publikácia je doslova oslavou "socialistického štátu", "najvyšších orgánov ČSSR" a neexistujúceho "Mestského národného výboru v Košiciach" a ich starostlivosti o kultúrne pamiatky. Ako spoluautor do nej prispel aj bývalý potentát prorežimového Združenia katolíckeho duchovenstva Pacem in terris, pre ktorý brožúru vydali, Štefan Onderko. "Dnes už dvestotisícové mesto je pýchou nášho socialistického zriadenia, ktoré zohľadňuje potreby vedy, kultúry, školstva, zdravotníctva i sociálne potreby pracujúcich," píše bývalý vikár v sprievodcovi, ktorý vydali v roku 1983!
"Ja neviem, čo tam je, nečítala som ju. Mám ju predávať, a tak ju predávam," hovorí mladá brigádnička.
Predaj pohľadníc, propagačných materiálov, publikácií a sprievodcovské služby zabezpečuje v dóme Farský úrad sv. Alžbety. Diakon Ján Kožuško je zhrozený: "Nechápem, ako sa to mohlo stať. Zrejme sme brožúru mali niekde na sklade a pracovník, ktorý je za to zodpovedný, sa rozhodol ju ponúknuť. Pravdupovediac, ani ja som ju poriadne neprečítal. Samozrejme, že o takúto reklamu nestojíme," priznáva.
Hneď včera dal diakon Kožuško príkaz, aby publikáciu stiahli z predaja. Podobnú však ponúkajú aj v Mestskom informačnom centre. Návštevník národnej kultúrnej pamiatky Dóm sv. Alžbety v Košiciach musí byť po jej prečítane podobne ako Lucie Kovaříková z Plzne dokonale zmätený.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.