strany tohto balkánskeho štátu. Rozhodnutie o nasadení vojakov NATO v Macedónsku by mohlo padnúť už tento týždeň a predstavitelia aliancie o tomto probléme už rokovali aj v noci nadnes, uviedol v Bruseli hovorca NATO.
Prvou podmienkou pre vyslanie jednotiek NATO je dodržiavanie prímeria a splnenie sľubu albánskych povstalcov, že vojakom Severoatlantickej aliancie odovzdajú zbrane dobrovoľne
.
Zo strany macedónskej vlády sa musí splniť prísľub amnestovania príslušníkov Národnooslobodzovacej armády (UCK). Členské štáty NATO vyčkajú, ako sa bude situácia v Macedónsku vyvíjať a podľa toho prijmú aj príslušné rozhodnutie.
V noci navčera informoval generálny tajomník NATO George Robertson vyslancov 19 členských krajín NATO o podrobnostiach dohody v Macedónsku, ktorá na základe sprostredkovania predstaviteľmi Európskej únie zabezpečuje pre albánsku menšinu viac práv.
Rusko požaduje po podpise mierovej dohody v Macedónsku úplné odzbrojenie a rozpustenie albánskych ozbrojených skupín.
Moskva je znepokojená tým, že "albánski rebeli pokračovali vo svojich krvavých prepadoch aj počas rokovaní a podpisovania rámcovej dohody", uvádza sa vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničných vecí.
Pôvod krízy v Macedónsku treba vidieť v susednom Kosove. "Zápalnou šnúrou pre súčasné udalosti bolo rozšírenie sa terorizmu a extrémizmu z Kosova," píše sa podľa správy agentúry Interfax v dokumente ruského ministerstva.
V noci navčera, iba niekoľko hodín po podpise mierovej dohody, došlo na niekoľkých miestach Macedónska k ojedinelým prestrelkám medzi macedónskymi vládnymi jednotkami a albánskymi rebelmi.
Autor: Brusel/Moskva (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.