Zmeny a doplnky pravidiel futbalu 2001
Medzinárodný výbor pre pravidlá (I.F.A.B.) na svojom pravidelnom 115. zasadnutí 10. marca 2001 v Edinburghu (Škótsko), schválil nasledujúce doplnky pravidiel futbalu, inštrukcie a nariadenia.
1. DOPLNKY PRAVIDIEL FUTBALU
Úprava pravidiel
Medzinárodný výbor pre pravidlá rozhodol, že môžu byť upravené pravidlá futbalu v stretnutiach hráčov do 16 rokov, ženského futbalu, veteránov (hráči nad 35 rokov) a postihnutých hráčov.
Pravidlo V - Rozhodca (technická zóna)
Mení sa text Rozhodnutia Medzinárodného výboru strana 13, bod 14. V prvej vete sa text "Trénerovi je dovolené, aby dával..." nahrádza textom "Členom realizačného tímu je dovolené, aby dávali...". V druhej vete sa text "Tréner a ostatní oficiálni funkcionári sa..." nahrádza textom "Členovia realizačného tímu sa...". V texte Rozhodnutia SFZ, strana 44, bod 4. v poslednej vete sa text ".....tréneri alebo ostatní oficiálni funkcionári nepohybovali..." nahradí textom ".....členovia realizačného tímu nepohybovali...".
V prílohe (Ďalšie pokyny pohľadne pravidiel hry), časť Technická zóna, strana 187, sa menia a dopĺňajú: v bode 4., prvá veta znie: "Člen realizačného tímu smie udeľovať taktické pokyny". V druhej vete sa vynechávajú slová: ...vždy bezodkladne... . V bode 5. sa text "Trénerov a ostatné oficiálne osoby..." nahrádza textom "Členovia realizačného tímu...". V bode 6. sa text "Tréner a ostatní oficiálni funkcionári..." nahrádza textom "Členovia realizačného tímu...".
Udeľovanie osobných trestov
Dopĺňa sa bod 9., Rozhodnutia Medzinárodného výboru k Pravidlu XII, strana 89, o text: "Žltá a červená karta môže byť udelená iba hráčovi a náhradníkovi, ktorý je uvedený v zápise o stretnutí.
Vylúčenie hráča z hry
Výklad k pravidlu XII, časť D, strana 102, predposledný odsek bude znieť: "Hráč, ktorý sa dopustil takého priestupku, za ktorý bol vylúčený z hry, musí opustiť hráčsku lavičku, technickú zónu a ohraničený priestor ihriska. Prvá veta posledného odseku sa upravuje nasledovne: "Ak sa vylúčený hráč zdráha opustiť hraciu plochu alebo ohraničený priestor ihriska, rozhodca určí...".
2. INFORMÁCIE, INŠTRUKCIE A NARIADENIA
Oslava gólu
Medzinárodný výbor uznal, že oslava gólu je prirodzenou a emotívnou súčasťou hry. Preto zmiernil svoje rozhodnutie zverejnené v obežníku FIFA č. 579, z 23. 1. 1996, že každý hráč, ktorý si vyzlečie dres počas oslavy gólu, musí byť napomenutý. Hráči, ktorí si vyzlečú dres už nebudú napomínaní len z tohoto dôvodu. Musia však byť napomínaní, ak podľa názoru rozhodcu, sa v priebehu oslavy gólu správajú nešportovo, provokatívne alebo zosmiešňujúco voči súperovi a divákom alebo týmto spôsobom premárňujú hrací čas.
Na základe uvedeného sa dopĺňa Výklad k pravidlu XII, časť C, strana 101, Hráč sa správa nešportovo ak napríklad (posledná odrážka bude znieť): " - po dosiahnutí gólu si vyzlečie dres a následne sa provokatívne alebo zosmiešňujúco správa voči súperovi a divákom alebo takto premárňuje hrací čas".
Ďalej sa v tejto súvislosti upravuje bod 20. Oslava gólu (Ďalšie pokyny ohľadne pravidiel hry), strana 140: "Rozhodca musí napomenúť hráča za nešportové správanie, ak tento demonštratívne obiehal okolo hracej plochy, vyzliekol si dres a následne sa provokatívne alebo zosmiešňujúco správal voči súperovi a divákom alebo takto premárňoval hrací čas, vyliezol na bariéry alebo reagoval inak prehnane".
Držanie súpera
Medzinárodný výbor pre pravidlá konštatuje vysoký počet držaní za niektorú časť tela alebo výstroje súpera. Uznáva, že nie každé takéto držanie je súčasne aj nešportovým správaním, rovnako ako pri zakázanej hre rukou. Vyjadril však sklamanie nad tým, že rozhodcovia neaplikujú jednoznačne toto pravidlo pri takých prípadoch držania, ktoré predchádzajú prieniku súpera do sľubnej (nešportové správanie) respektíve vyloženej gólovej situácie (hrubé nešportové správanie). Z tohoto dôvodu prijal nasledovné rozhodnutie: Rozhodcom nariaďuje, že v prípade jednoznačného držania súpera, tento priestupom musí byť potrestaný priamym voľným kopom alebo ak dôjde k tomuto priestupku v pokutovom území previnivšieho sa družstva pokutovým kopom a hráč musí byť napomenutý (ŽK) za nešportové správanie respektíve vylúčený z hry (ČK) za hrubé nešportové správanie.
Postup pri ošetrovaní zranených hráčov
Medzinárodný výbor uznáva, že nie je jednoduché zvoliť si optimálny postup v prípade ošetrovania zranených hráčov na hracej ploche. Rozhodca má dbať na to, aby sa hráč po ošetrení mohol vrátiť na hraciu plochu čo najskôr. V týchto prípadoch a v prípade zranených hráčov po ošetrení krvácajúceho poranenia, môže rozhodcovi asistovať náhradný rozhodca, pokiaľ bol na stretnutie delegovaný. Výbor zároveň pripomína rozhodcom povinnosť, nastaviť premárnený hrací čas z týchto dôvodov na konci príslušného polčasu.
Postup pri určovaní víťaza stretnutia
Ak si pravidlá (poriadok) súťaže vyžadujú určiť víťazné družstvo po nerozhodnom výsledku v riadnom hracom čase, môžu sa ako metódy (spôsoby) určenia víťaza stretnutia použiť "zlatý (víťazný) gól" a kopy na bránu zo značky pokutového kopu. Postup:
1. Ak počas predĺženia po riadnom hracom čase dosiahne jedno z družstiev ako prvé gól, stáva sa víťazom stretnutia;
2. Ak počas predĺženia nepadne žiadny gól, určí sa víťaz pomocou kopov na bránu zo značky pokutového kopu.
Reklama
Medzinárodný výbor zistil, že jeho rozhodnutie zo 4. marca 1995 o zákaze reklamy a loga klubu na sieťach brán a rohových zástavkách nie je rešpektované. Táto reklama nie je povolená a Medzinárodný výbor požiadal orgány FIFA, aby prijali opatrenia voči klubom, ktoré tieto nariadenia nerešpektujú.
Nosenie okuliarov hráčmi počas stretnutia
Novou technológiou sa vyrobili nové dioptrické okuliare, ktoré sú oveľa bezpečnejšie nielen pre samotného hráča, ale aj pre ostatných hráčov. Výbor doporučuje rozhodcom vziať do úvahy modernú technológiu a vylepšené prvky na okuliaroch. Konečné rozhodnutie posúdiť bezpečnosť výstroja hráča však zostáva na rozhodcovi stretnutia.
Upozornenie: Výklad k pravidlu IV, bod 9., na strane 36, platí pre súťaže na území SR v plnej a nezmenenej miere.
3. EXPERIMENTY V PRAVIDLÁCH HRY
Dvaja rozhodcovia
Medzinárodný výbor sa rozhodol na základe skúseností a monitoringu ukončiť tento experiment.
Umelé trávnaté povrchy futbalových štadiónov
Výrazný pokrok vo vývoji umelých povrchov by podľa názoru FIFA mal nájsť uplatnenie, vzhľadom na klimatické podmienky, pri výstavbe nových umelých trávnatých plôch na štadiónoch a v športových halách. Hracie plochy s umelým povrchom sú oficiálne povolené pre kvalifikačné stretnutia MS 2002 a Olympijské futbalové turnaje.
Doplnky k Pravidlám futbalu nadobúdajú platnosť 1. júla 2001. Pokyny, nariadenia a inštrukcie Medzinárodného výboru pre pravidlá sú platné okamžite.
Autor: Hanoj (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.