spoločnosť VSŽ táto transakcia znamenala predovšetkým očistenie od dlhov voči veriteľským bankám, ktoré sa blížili k hranici 20 miliárd korún. V septembri sa uskutoční valné zhromaždenie VSŽ, na ktorom akcionári rozhodnú jednak o prerozdelení zisku formou dividend, ale takisto sa určite budú zaujímať o ďalšiu perspektívu tohto podniku, ktorého portfólio aktivít je skutočne široké.
Zaujímalo nás, v akej situácii sa VSŽ momentálne nachádzajú a tak sme sa o tom, ako aj o plánoch vedenia tejto spoločnosti do budúcna, porozprávali s členom predstavenstva VSŽ a zároveň viceprezidentom VSŽ Ing. Vladimírom Repčákom.
"Od samotnej transakcie, teda po nástupe nového vedenia, je zrejmý pozitívny trend v rozvoji tejto spoločnosti. V marci minulého roku klesla cena akcií VSŽ až na 78 korún. Pri počte všetkých akcií 16,5 milióna tak trhová hodnota celých VSŽ predstavovala len 1,3 miliardy korún. Dnes už len hodnota finančného majetku spoločnosti je mnohonásobne vyššia," uviedol V. Repčák.
Významnú hotovosť VSŽ obdržali po uskutočnení transakcie priamo od strategického investora. O tom, koľko financií sa prerozdelí formou dividend, rozhodnú samotní akcionári už v septembri. Od ich rozhodnutia do značnej miery závisí aj to, koľko prostriedkov ostane VSŽ na investície do ďalších projektov...
"Okrem tohto okamžite likvidného majetku má VSŽ aj ďalšiu významnú časť aktív, ktorou sú finančné investície. VSŽ a. s. má majetkovú účasť vo vyše 80 podnikateľských subjektoch. Zaujímavé sú predovšetkým tie, kde majú VSŽ majoritu, čo umožňuje aktívnu účasť VSŽ v ich riadení. V minulosti boli tieto spoločnosti na okraji záujmu predchádzajúcich manažmentov," poznamenal V. Repčák. "Ich výkony v roku 1998 boli 5,2 miliardy korún, pričom konsolidované výkony VSŽ v roku 1998 predstavovali 46 miliárd. Rozhodujúca časť výkonov VSŽ plynula teda z výroby a predaja ocele."
Roky 1999 a 2000 poznamenala potreba odpredať časť majetku, aby sa spoločnosť mohla udržať v chode, čím sa získala silnejšia pozícia pri rokovaniach s veriteľmi, bankami a strategickým investorom. Získané prostriedky smerovali predovšetkým k najväčším dodávateľom a na výplatu miezd. Cesta odpredaja nevyužívaného hmotného investičného majetku, ako sú budovy, pozemky, stroje, sa neukázala byť dostatočne rýchla a efektívna, preto VSŽ museli získať potrebné prostriedky na rozbeh výroby odpredajom niektorých spoločností, ako napríklad Slovenskej investičnej poisťovne, Sparty Praha či Raciostylu.
"Keď sa rozhovory s bankami a strategickým investorom blížili k úspešnému záveru, ukázalo sa, že VSŽ budú toho 24. novembra okamžite potrebovať aj hotovosť 4 miliardy korún na okamžité splatenie časti dlhov voči bankám. Značná časť tejto hotovosti sa získala odpredajom spoločnosti VSŽ Keramika a.s. Takže spoločnosti, ktoré po novembri VSŽ vlastní, predstavujú vlastne zvyšok finančných investícií, ktorý zostal po všetkých týchto transakciách. Bolo potrebné vyprofilovať nové spoločnosti, ktoré sa stanú novým jadrom podnikania VSŽ a na druhej strane vyšpecifikovať tie spoločnosti, pre ktoré budeme hľadať strategických investorov," načrtol V. Repčák ďalšie zámery vedenia VSŽ.
Tieto spoločnosti rozdelili do štyroch skupín tie, ktoré zhodnocujú hutnícke výrobky, spoločnosti zabezpečujúce hutnícku výrobu, firmy vyrábajúce stroje a zariadenia a subjekty poskytujúce služby. Čo sa stane novým jadrom podnikania, to predstavenstvo sformulovalo ešte v lete minulého roku.
"Podarilo sa nám zabezpečiť dlhodobé zmluvy na dodávky ocele z U. S. Steel pre spoločnosti VSŽ a na dodávky materiálu a služieb zo spoločností skupiny VSŽ pre U. S. Steel. Vieme však, že rozvoj podnikania týchto spoločností závisí od nárastu výroby U. S. Steel, ktorý je limitovaný kapacitou technológie, priestormi a odbytovými možnosťami. Preto sme sa rozhodli, že dynamickým predmetom podnikania by malo byť zhodnocovania oceľových výrobkov U. S. Steel Košice a teda tam má význam aj zhodnocovať disponibilný kapitál VSŽ." Ako ešte zdôraznil V. Repčák, VSŽ teda majú v pláne investovať aj do rozvoja niektorých existujúcich firiem. Po reštrukturalizácii oceliarenskej časti VSŽ spustili vo VSŽ procesy auditov, pričom sa v účtovníctve objavili dubiózne, teda pochybné pohľadávky, nezaúčtované pohľadávky, nevyužiteľné zásoby a podnikateľské riziká. Prvým krokom stabilizácie preto bola tvorba opravných položiek a rezerv s cieľom zreálniť hodnotu ich aktív a pasív. "Spoločnosti potom mohli vstúpiť do roku 2001 s čistým štítom, pričom niektoré z nich boli vo veľmi vážnych problémoch," zdôraznil V. Repčák.
Na dokreslenie uviedol aj niekoľko konkrétnych príkladov. V Medzilaborciach na majetku VSŽ podnikala súkromná firma bez akejkoľvek majetkovej účasti VSŽ, pričom predtým v zbankrotovaných spoločnostiach Labstroj a Lastroj VSŽ stratila na neuhradenom nájomnom za prenajatý majetok vyše 300 miliónov korún. "Prirodzeným riešením bolo založenie novej stopercentnej dcéry VSŽ pod názvom VSŽ Strojlab a. s. Pod trvalou kontrolou ale aj s výraznou podporou materskej spoločnosti táto firma teraz produkuje zisk," poznamenal V. Repčák.
V ďalšej spoločnosti Profil Rakovo pri Martine, ktorá má výrobnú kapacitu 1500 ton uzatvorených oceľových profilov za mesiac, bola v priebehu minulého roku dvakrát zastavená výroba, pretože neboli schopní uhrádzať faktúry za dodávky materiálov. Jej dlhy voči VSŽ prekročili 80 miliónov korún. Firma nesplácala splátky úverov a banky prikročili k exekúcii majetku. "Pretože ide o výrobu, ktorá bude novým jadrom podnikania VSŽ, materská spoločnosť odkúpila založený majetok od bánk a prevzala rozhodujúce záväzky tejto spoločnosti voči veriteľom. Dnes je vo fabrike plná zamestnanosť, vyrábame profily na vlastných zariadeniach, v našich halách, z našej ocele a predávame ich pod vlastnou značkou. Je to tiež jeden spôsob revitalizácie, ktorým sa dá promptne zabezpečiť obnovenie výroby vo firmách, kde VSŽ nie je jediným spoločníkom a to bez vystavenia majetku VSŽ neprimeraným rizikám," s výraznou dávkou spokojnosti poznamenal V. Repčák.
Situáciu v Inžinieringu sme už na stránkach našich novín sledovali. Tu sa VSŽ v snahe revitalizovať firmu rozhodli pre investíciu 150 miliónov korún do modernizácie výroby.
Ako na záver dodal V. Repčák, 17 z celkového počtu 19 spoločností s majoritnou účasťou VSŽ hospodári so ziskom a má pozitívny cash-flow.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.