nominálnej hodnote 1000 korún.
Falošné bankovky eviduje polícia na celom území SR. V poslednom období sa jej výskyt sústreďuje hlavne do Prešovského a Košického kraja. Tieto bankovky sú najčastejšie predkladané v zmenárňach, stánkoch PNS a peňažných ústavoch. Niektoré sú ťažko rozoznateľné od pravých bankoviek. Všetky však vykazujú zhodne falšovateľské znaky a síce, že papier týchto bankoviek je nekvalitný, nereaguje na ÚV svetlo, chýba vodoznak, alebo je iba napodobený.
V uplynulých dňoch sa vyskytli tri kusy v tržbe Obchodného domu Metro, v Krčme Dreváreň, kde si páchateľ prišiel kúpiť cigarety a vo VÚB v balíčku bankoviek z firmy Philip Morris. Podľa informácie polície výrobca týchto fasifikátov je jeden, čo dokazuje fakt, že všetky zadržané bankovky boli označené číslom G 842 009 02 a vykazovali rovnaké falšovateľské znaky.
Skúsenosti kriminalistov taktiež hovoria, že tejto trestnej činnosti sa dopúšťajú najmä mladí a mladiství páchatelia. Dôkazom toho je aj nedávny rozsudok na Okresnom súde Košice II nad štyrmi mladíkmi vo veku od 17 do 21 rokov, ktorí na Staničnej ulici v Košiciach v byte jedného z rodičov vyrábali na počítači napodobeniny tisíckorunáčok, ktoré následne "púšťali" do obehu.
Ich nasledovníci, ktorých je, zdá sa, nemálo, zrejme ani netušia, že výroba falošnej bankovky ich môže vyjsť aj 5 rokov basy, pričom horná sadza je dokonca až 10 rokov a za prechovávanie, o ktorom si myslia viacerí, že je beztrestné, hrozí 2 až 8 rokov.
Oddelenie ekonomickej kriminality OKP OR PZ Košice I v súvislosti so spomenutými prípadmi upozorňuje občanov, ale aj právnické osoby na zvýšenú opatrnosť pri preberaní bankoviek uvedenej nominálnej hodnoty. Mimoriadne opatrní by mali byť najmä pracovníci veľkých obchodov, peňažných ústavov a pohostinských zariadení, ale aj zmenární. Vo vlastnom záujme by mali dbať na kontrolu všetkých ochranných prvkov predkladanej bankovky, nakoľko za prebratie falošnej bankovky sami zaplatia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.