patrí," šokovali nás touto informáciou niektorí naši čitatelia. Po vypočutí celej finty, o ktorej sa tvrdí, že je možná aj na Slovensku (vznikla v Čechách), ale z logických dôvodov vynecháme dôležité detaily, sa nám zdal celý postup veľmi reálny.
Ide o to, že keď si z určitých typov bankomatov vyberáte istú, presne stanovenú sumu, môžete opatrnou manipuláciou jednu bankovku vytiahnuť, potom počkať, kým bankomat peniaze vtiahne, transkaciu zaregistruje ako neukončenú a tým pádom vám z účtu nechýba nič, ale reálne vám v rukách jeden kus peňaživa ostane. Ten už ale chýba dotyčnej banke, ktorej bankomat patrí. Pochopiteľne ani na výpise z účtu sa vám tento "vybratý" finančný obnos neobjaví.
Treba však podotknúť, že tu hrozí reálne riziko odhalenia, ak sú pri bankomatoch namontované miniatúrne kamery.
Tento spôsob "dorábania si na chlieb" podľa niektorých prešibancov vôbec nie je nový. Objavil sa pred časom aj na webových českých stránkach a vraj u našich západných susedov fungoval. Ako je to u nás na Slovensku, na to sme sa spýtali v niektorých našich komerčných bankách a peňažných ústavoch.
"Možnosť takejto transakcie je v našich typoch bankomatov úplne nemožná. Viem, že tieto informácie sa v Čechách objavili už minulé leto, ale neverím, že by to mohlo aj u nich byť možné. Slovenská sporiteľňa má 30 percent všetkých bankomatov na Slovensku a tie naše neumožňujú opätovné sťahovanie peňazí, ak si ich klient nevyberie," informovala nás pracovníčka úseku komunikácie a marketingu Slovenskej sporiteľne, a. s. Jana Ďuricová.
Ani ostatné banky, ústami svojich hovorcov, túto možnosť nepripúšťajú, čo je pochopiteľné. "To, čo mohlo byť reálne v Čechách, neplatí u nás. Naše bankomaty nevťahujú späť peniaze. Buď si ich klient zoberie, alebo nechá tak, ale to už by bola jeho hlúposť. Neobstojí ani argument, že táto finta sa dá robiť v starých typoch, pretože systém bankomatov nezávisí od hardwaru ale od softwaru. Ten máme vo všetkých našich bankomatoch zmodernizovaný. Čiže, aj keď máme zastaralé typy z roku 1997, program je už v nich nainštalovaný nový," uviedol riaditeľ PR v Tatra banke, a. s. Roman Začka.
Trochu iné vyjadrenie nám poskytol tlačový hovorca VUB Norbert Lazar. Ako jediný priznal, že niektoré ich staršie typy bankomatov skutočne peniaze vťahujú späť a transakciu evidujú ako neuskutočnenú. Ale zároveň dodal: "Je faktom, že niektoré naše stroje bankovky vťahujú, ale do špeciálnej kazety, kde sa opäť reálne zrátajú. Takže stroj sa nedá podviesť a takáto operácia je fyzicky zaznamenaná. Čiže klientovi aj takúto bankovku stiahne z účtu."
Napriek upokojujúcim slovám zástupcov bánk sa vraj táto finta medzi ľudom slovenskym úspešne používa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.