Jedná
sa o pilotný projekt v spolupráci s Komisiou účelnej farmakoterapie (KUF). Zatiaľ sa vytlačilo 1000 takýchto knižiek, ktoré pomôžu zvýšiť prehľadnosť predpisu. Knižka by mala odstrániť aj nepriaznivé javy, ako nežiadúce interakcie medzi liekmi, kontraindikácie, liekovú závislosť a nekoordinované predpisovanie liekov s identickými účinkami viacerými lekármi naraz. Spomínané pozitíva by mali oceniť v praxi práve lekári, kedže budú mať v reálnom čase kompletné informácie o momentálnom stave predpísaných liekov. Samozrejme sa tiež zefektívni vynakladanie finančných prostriedkov zo systému zdravotného poistenia.
"Táto inovácia však nebude mať ani po jej vyhodnotení celoplošný záber a bude sa týkať len malého mnoľstva pacientov. To znamená, že pre jedného lekára prvého kontaktu je pripravených v priemere 2 až 5 liekových knižiek. Vynaložený čas na zápis liekov bude preto minimálny. Lekár - špecialista bude naopak kvôli zvýšeniu prehľadnosti evidovať liekové karty týchto vybraných pacientov," povedala nám vedúca odboru analýz poisťovne Ing. Mária Cabanová.
Ak sa podarí naplniť cieľ celého pilotného projektu, lieková knižka by mala priniesť požadovaný efekt aj pre poistencov. Výdavky na liečbu totiž nepredstavujú náklady, ale investície do zdravia každého z nás...
Autor: pb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.