ktorá je o niečo zložitejšia.
Banánovník, dosahujúci výšku tri až šesť metrov, vyrastá z jedného pakoreňa. Do seba husto povkladané listy vytvárajú kmeň. Po asi deviatich mesiacoch vyrastie z tohto kmeňa okolík, z ktorého sa vyvinú malé banány. Tie vyrastú v niekedy až 15 zväzkoch, ktoré sa v odbornom žargóne nazývajú "ruky". Každá ruka je nositeľom 10-20 banánov, prezývaných "prsty" (arabsky banan = prst). Z jedného okolíka tak môže vyrásť až 300 samostatných banánov.
Zatiaľ čo väčšina ovocných plodov rastie pod vplyvom gravitácie nadol, u banánov je to inak. Tie rešpektujú gravitačné zákony len na začiatku, keď sú zárodky schované pod veľkými krycími listami. Keď ale tieto listy odpadnú, maličké banány prestanú "počúvať" zemskú príťažlivosť a začnú sa obracať za ešte mocnejším pánom - slnkom. Slnečné svetlo pôsobí na rastové hormóny a banán sa postupne zakrivuje smerom nahor.
Zakrivenie je spôsobené aj tým, že jednotlivé banány vyrastajú z trsu zboku. Celý proces dozrievania banánov až po ich zber trvá asi tri mesiace. Banány sa v súčasnosti pestujú vo viac ako 120 štátoch. Z 95 miliónov ton, ktoré sa každoročne oberú, pripadá po jednej tretine na Latinskú Ameriku, Afriku a Áziu.
Autor: ta/mku
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.