Recepty z Uliča (2.)
Špecialitou uličských gazdiniek sú pirohy. Robia ich tu na niekoľko spôsobov, vždy však iba so slanou plnkou buď tvarohovou alebo zemiakovo-kapustovou. Tajomstvo prípravy týchto pirohov nám prezradila pani Margita Fedičová, ktorá sa ich naučila robiť od svojej svokry. Tá mala 14 detí, a tak sa v kuchyni veru bolo čo obracať. Veľkou zvláštnosťou sú trompačané (zemiakové) pirohy. Cesto sa, aj napriek tomu, že sa doň dáva iba málo múky a nejde tam žiadne vajce, vôbec nerozpadáva. Dá sa to dosiahnuť len tak, že sa nastrúhané zemiaky dôkladne pretlačia cez plátno, škrob v šťave sa nechá sadnúť, tá sa potom vyleje a škrob sa vráti späť. Ako mladá nevesta, pani Margita, na túto dôležitú časť receptúry zabudla. A tak sa stalo, že keď sa pustila do prípravy pirohov, zemiaky nepretlačila a prisypala k nim toľko múky, že výsledkom bolo čosi tvrdé a nekonzumovateľné. Jej prvé trompačané pirohy ocenila iba hydina na dvore... Pani Margita si chybu dobre zapamätala a odvtedy už pripravila množstvo chutných pirohov, ktoré potešili hladných maškrtníkov.
Z postrúhaných surových zemiakov sa v Uliči robia aj pirohy pečené na kapustnom liste. Cesto sa od tých varených trochu líši. Zo zemiakov sa šťava iba zleje, teda nastrúhané zemiaky sa nepretláčajú a okrem múky sa do cesta pridáva aj vajíčko. Známe sú aj tatarčené pirohy, do ktorých sa kvôli chuti pridáva pohanka čiže tatarka. V Uliči pripravujú aj skvelé pečené pirohy zo zlatistej farby preliate kyslou smotanou.
Pirohy sú v tejto obci aj súčasťou štedrovečerného stola a viaže sa k nim pekný zvyk. Do plnky týchto pirohov sa vmieša peniažtek a podľa povery bude ten, kto si ho nájde po celý nasledujúci rok bohatý.
Prípravu pirohov poznali gazdiné aj v iných častiach Slovenska. Známe sú pod názvami: perky, tašky, kokošky, cestnice. Túto plnenú cestovinu v tvare štvorca, trojuholníka alebo obdĺžníka často pripravovali najmä v čase dôležitých poľnohospodárskych prác, tiež v nedeľu a na významné sviatky. Vtedy mali aj funkciu obradového jedla. Podľa ľudovej viery plnené pirohy veľké ako dlaň mali zabezpečiť v budúcej úrode bohaté a statné klasy obilia a tiež zdravie a tučnosť domácich zvierat. Pripravovali ich plnené bryndzou, tvarohom, zemiakmi, kyslou kapustou a niekde i mäsom. Na rozdiel od Uliča ich robievali aj na sladko a to plnené lekvárom, či sladkým tvarohom.
Pirohové hody si môžete urobiť doma aj vy a my vám ponúkame originálne recepty na ich prípravu, ktoré sa v Uliči odovzdávajú z generácie na generáciu.
Pečené pirohy
Pol kg hladkej múky, soľ, voda, sódabikarbóna, kyslé mlieko.
Plnka: tvaroh, zemiaky, kyslá kapusta, kyslá smotana, masť.
Postup: Z hladkej múky, vody, soli, sódabikarbóny a kyslého mlieka vypracujeme vláčne cesto. Rozvaľkáme ho, rozkrájame na štvorce, ktoré plníme plnkou. Do stredu štvorca dáme kávovú lyžičku plnky, dva protiľahlé rohy spojíme a cesto stlačíme, aby sa zlepilo. Pirohy môžeme plniť buď tvarohom, ktorý sme rozmiešali s vajcom a soľou alebo dusenou kyslou, či sladkou kapustou, alebo zemiakmi. Naplnené pirohy vyprážame v rozpálenej masti do zlatista. Hotové vyberieme, dáme do misy, ktorú prikryjeme a necháme chvíľu odstáť, aby pirohy zmäkli. Podávame ich zaliate kyslou smotanou.
Trompačané pirohy
1 kg zemiakov, hrubá múka.
Plnka: tvaroh, 1 celé vajce, soľ, 1 cibuľa, kyslá smotana, údená slanina.
Postup: Zemiaky ošúpeme a postrúhame. Cez čistú utierku postrúhané zemiaky pretlačíme a šťavu necháme odstáť. Škrob, ktorý sa nám usadí, si ponecháme, šťavu zlejeme a škrob vrátime k zemiakom. Premiešame, pridáme trošku hrubej múky. V dlani formujeme malé placky, ktoré plníme tvarohovou plnkou tvaroh premiešaný s vajcom a soľou - sformujeme pirôžky a hádžeme do vriacej vody. Pirohy podávame buď poliate opraženou cibuľkou, alebo opraženou údenou slaninou alebo kyslou smotanou.
Tatarčené pirohy
Polohrubá múka, pohánka pomer 4:1, soľ.
Plnka: varené zemiaky, tvaroh, kyslá kapusta, cibuľa, údená slanina.
Postup: Z oboch druhov múky, vody a trošky soli vypracujeme polotuhé cesto, ktoré rozvaľkáme do štvorca. Pokrájame ho na malé štvorčeky a plníme buď kapustovou alebo zemiakovo-tvarohovou plnkou. Kapustu najprv podusíme na nadrobno pokrájanej cibuľke a necháme vychladnúť. Na druhú plnku použijeme uvarené pretlačené zemiaky zmiešané tvarohom a dochutené soľou. Do každého štvorčeka dáme kávovú lyžičku plnky a dve protiľahlé rohy spojíme. Pirohy uvaríme vo vriacej vode, scedíme a podávame poliate opraženou cibuľkou a údenou slaninkou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.